Promocje w bankowości

Promocje w bankowości

Oprocentowanie w umowach bankowych – czy to dotyczące kont oszczędnościowych, lokat, kredytów czy pożyczek – jest jedną z najważniejszych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę podczas podpisywania tego dokumentu. W założeniu im wyższe – przy lokatach i koncie – tym lepiej dla klienta; i analogicznie im mniejsze – przy kredytach i pożyczkach – tym więcej zyskuje klient. W ostatnich miesiącach banki jednak postanowiły pójść nieco dalej w zachęcaniu klientów do podpisywania umów na swoje produkty.

Szansa dla klienta

Tym krokiem są przeróżne promocje bankowe, które obejmują obecnie praktycznie każdy instrument finansowy, jaki można dostać w danym banku. Promocjami objęte są więc zarówno konta osobiste, jak i karty kredytowe, kredyty hipoteczne, jak i zwykłe lokaty oszczędnościowe. Doskonałą szansą dla klienta, by zwiększyć swoje dochody albo płacić mniejsze odsetki, są promocje polegające na czasowym albo trwałym zwiększeniu lub zmniejszeniu wysokości odsetek. Promocje te obowiązują w przypadku produktów bankowych, które opierają się na wyliczanym oprocentowaniu: lokatach i kontach oszczędnościowych, kredytach wszelkiego typu, kartach kredytowych i pożyczkach.
W przypadku lokat i kont oszczędnościowych promocja może polegać na zwiększeniu ich oprocentowania na kilka miesięcy a nawet lat (przy lokatach długoterminowych). Z kolei przy pozostałych produktach oprocentowanie ulega zmniejszeniu albo nawet zupełnemu anulowaniu na określony w regulaminie promocji okres.

Gdzie szukać promocji?

Obecnie większość banków, przynajmniej tych największych w Polsce, ma w swojej ofercie stałe promocje, z których mogą korzystać klienci. Najczęściej jednak taka oferta kierowana jest do klientów nowych, a nie tych, którzy już z danej oferty skorzystali kilka lat lub miesięcy wcześniej. Z tego powodu takie osoby szukają okazji w innych bankach, uprzednio dokładnie sprawdzając, gdzie można znaleźć najlepsze promocje bankowe oraz jakie są warunki do tego, aby z nich skorzystać.
Doskonałym źródłem informacji są serwisy internetowe poświęcone bankowości oraz branży finansowej, gdzie na bieżąco pojawiają się doniesienia o aktualnie trwających promocjach. Takie akcje są również promowane przez banki w reklamach, na ulotkach, rozsyłane w mailingach, by dotrzeć z nimi do jak największej liczby osób. Niezależnie jednak od tego, gdzie znajdziemy informację o takiej promocji, zanim z niej skorzystamy i podpiszemy umowę, sprawdźmy bardzo dokładnie jej warunki i zasady przyznawania nagrody.