Najlepsze sposoby na domowe oszczędności i podreperowanie finansów.

Najlepsze sposoby na domowe oszczędności i podreperowanie finansów.

Czasy wzrastającej inflacji coraz częściej przekładają się na domowe finanse. Budżet można bardzo szybko podreperować stosując się do różnych wskazówek. Dotyczą one praktycznie każdej części naszego życia. Oszczędność kilku złotych przy różnych wydatkach pozwoli na uzyskanie większych sum w dłuższej perspektywie. Jakie są najlepsze sposoby na podreperowanie domowego budżetu?

Oszczędności bankowe

Wiele ofert bankowych można negocjować we własnym zakresie. Wystarczy zadzwonić na wybraną infolinię i przedstawić nową ofertę. Dzięki temu można zaoszczędzić parę złotych w skali miesiąca. Pozwala to na uzyskanie lepszego oprocentowania. Zawsze można zmienić bank, który oferuje najlepszą możliwą ofertę. Można korzystać ze specjalnych premii za płatność kartą. Nie należy ich stosować, jeśli często korzysta się z gotówki. Są one najczęściej dodatkowe opłacane, co przełoży się na niepotrzebne rachunki.

W przypadku korzystania z bankomatów należy wypłacać jedynie tam, gdzie nie jest pobierana jest specjalna prowizja. Wiele banków ma swoje własne bankomaty. Jeśli znajdują się one daleko od naszego miejsca zamieszkania to warto wypłacić większą sumę pieniędzy. Jeśli już korzysta się z karty to warto po prostu używać jej jak najczęściej. Czasami jest to niemożliwe, ale w większości przypadków to żaden problem.

Waluty warto inwestować w kantorach. W bankach spread wynosi nawet kilkanaście groszy, natomiast w kantorze czasami ledwie jeden grosz. Przy wyższych sumach robi to dość sporą różnicę. Nie należy inwestować w rzeczy, których nie do końca się rozumie. Programy oszczędnościowe w bankach bardzo często są niekorzystne i wykorzystują one osoby, które nie do końca rozumieją cały proces. Warto korzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych. Mogą one przysługiwać na rachunki, remonty, termomodernizację czy dzieci. Wykorzystanie wszystkich benefitów z pewnością wpłynie na poprawę finansów.

Zmiana codziennych nawyków

Wiele codziennych nawyków powoduje, że pieniądze wydaje się automatycznie, bez większej refleksji. Rozplanowanie domowego budżetu pozwoli uniknąć niepotrzebnych rachunków. Wiele aplikacji do słuchania muzyki na telefonie, platform do oglądania filmów czy słuchania e-booków pobiera kilkanaście złotych miesięcznie. Jeśli nie korzysta się z nich regularnie to warto zerwać umowę. Wiele filmów czy muzyki można znaleźć w darmowej wersji w Internecie.

Nawyki wynikają również ze zbędnego zwiększania rachunków domowych. Może to być włączone światło ciągu dnia lub w pokoju, w którym nikt aktualnie nie przebywa. Przy myciu zębów niepotrzebnie leci cały czas woda lub zbyt często spłukuje się ją w toalecie. Warto również w mniejszym stopniu zużywać opał. Czasami dom nagrzewa się do wysokich temperatur, przez co chwilę trzeba otwierać okna. W przypadku podajników automatycznych można po prostu ustawić mniejszą temperaturę średnią, która czasami jest nastawiona na zbyt dużą.

Oszczędności mogą wynikać również z cierpliwości. Gry na konsole czy konkretne modele buta z czasem mocno tracą na wartości. Z czasem pojawiają się nawet za połowę lub jedną czwartą ceny na różnych aukcjach. Gry po przejściu można odsprzedać. Okaże się, że miesiąc grania był warty ledwie 20 złotych, zamiast kupować ją za początkową cenę, czyli 300 złotych.

Porzucenie zbędnych wydatków

Bardzo często największe wydatki wiążą się z rzeczami niepotrzebnymi, a nawet szkodzącymi zdrowiu. W tym wypadku chodzi przede wszystkim o nałogi. Jedna paczka papierosów dziennie to prawie 20 złotych. W skali miesiąca trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie 500 złotych. Gorzej jeśli dojdzie do tego alkohol. Wielu marzycieli obstawia codziennie totolotka, ale szansa na poważną wygraną jest naprawdę iluzoryczna. 20 lat wydawania kilku złotych dziennie na gry losowe może być warte nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bardzo rzadko uzyskuje się tez wygraną w zakładach bukmacherskich. Nawet zwykłe 2 złote dziennie na kupon to w skali miesiąca około 60 złotych.

Wiele można zaoszczędzić również na podróżowaniu. Biura podróży muszą z czegoś uzyskiwać zyski, dlatego pobierają dodatkowe opłaty za hotele czy planowanie podróży. Jeśli ktoś jest ambitny i zaradny to może ustalić sobie wycieczkę samemu. Będzie to kosztowało pół dnia planowania, ale w dłuższej perspektywie na pewno się to zwróci. Dużo zaoszczędzić można na planowaniu lotu, które kosztują mniej poza sezonem. Wyjątkowe okazje można trafić również latem. Wystarczy jedynie przeglądać regularnie strony internetowe, które zajmują się wyszukiwaniem tanich połączeń.

Wiele niepotrzebnych wydatków bierze się z kupowania na siłę. Wiele osób chodzi co centrów handlowych czy przegląda sklepy internetowe z nudów. Bardzo rzadko kupuje się wtedy rzeczy niezbędne. Kupowanie dwóch kurtek jest absolutnie niepotrzebne, tak samo jak dodatkowy dywan, kiedy poprzedni kupiło się zaledwie rok wcześniej. Zamiast tego lepiej zainwestować te pieniądze w coś długoterminowego.

Oszczędności na jedzeniu

Wzrastające ceny jedzenia mogą bardzo odbić się na domowych finansach. Zwłaszcza jeśli posiada się dużą rodzinę. Dobrym sposobem na oszczędność jest jak najczęstsze gotowanie. Gotowe dania zawsze mają zawyżone ceny. Ich popularność wynika często ze zwykłego lenistwa albo braku czasu. Jeśli jakaś osoba w domu ma czas to powinna jak najczęściej przygotowywać własne dania. Są one zazwyczaj zdrowsze, nie posiadają zbędnej chemii, a przy okazji są znacznie tańsze.

Czas na gotowanie można zaoszczędzić robiąc posiłek na kilka dni. Promocja w sklepie na konkretny produkt przełoży się przy okazji oszczędność. W trakcie zakupów najlepiej posługiwać się listą, gdzie wypisane są jedynie najważniejsze składniki. Chodzenie do supermarketu bez konkretnego planu owocuje stosem niepotrzebnych batonów, chipsów czy fast-foodów. Oczywiście raz na jakiś czas można sobie na to pozwolić, ale bez listy często brakuje ludziom umiaru. W sklepie warto porównywać ceny poszczególnych produktów, zwłaszcza tych o podobnym składzie. Często jakościowe rzeczy kosztują mniej niż ich drogie odpowiedniki. Warto raz na jakiś czas wypróbować tańszy produkt i włączyć go na stałe do listy.

Wiele osób zbyt często kupuje na mieście, a jak już wybiera restaurację, to koniecznie najdroższą. W mieście istnieje mnóstwo miejsc, gdzie można się solidnie najeść, nie wydając przy okazji fortuny. Warto ograniczyć wypady do miasta tylko przy ważniejszych okazjach albo np. raz na tydzień. 10 posiłków na mieście w cenie około 50 złotych to wydatek w skali miesiąca na poziomie 500 złotych.

Oszczędność na transporcie

Całkiem sporo można również oszczędzić na codziennym transporcie. Przy drożejących cenach paliwa najlepiej po prostu odpuścić sobie raz na jakiś czas samochód. Wiele osób całkowicie z niego rezygnuje lub przerabia na gaz. W miastach regularnie rozwija się transport miejski, dzięki czemu ma się coraz więcej linii i środków lokomocji do wyboru. W takiej Warszawie ma się niemal nieograniczoną liczbę wariantów: metro, autobusy, tramwaje, trolejbusy lub pociągi miejskie.

W przypadku jazdy samochodem warto wybierać warianty ekonomiczne. Należy unikać korków, a podczas jazdy najlepiej jak najczęściej zmieniać biegi. Warto przemieszczać się szybkimi drogami, a podczas dalekich podróży koniecznie wybierać autostrady. O samochód trzeba regularnie dbać, a w przypadku mniejszych usterek regularnie chodzić do mechanika. Pomocne bywają częste przeglądy. Awaria auta może prowadzić do zakupu nowego, a wiadomo z jak wielkim wydatkiem się to wiąże.

W przypadku, gdy kilka osób mieszkających blisko siebie jedzie do tej samej pracy – warto zorganizować wspólne przejazdy. 5 osób może zabrać się spokojnie jednym autem, a każdego dnia kierowcą może być ktoś inny. Pozwoli to na równomierne rozłożenie kosztów. W przypadku, gdy miejsce naszej pracy znajduje się blisko domu to warto zakupić porządny rower. W przypadku ładnej pogody oszczędza się nie tylko pieniądze, ale inwestuje również w swoje zdrowie. Należy unikać jeżdżenia taksówką i robić to jedynie w ostateczności. Warto również porównywać różne ceny ubezpieczeń OC i AC.