Jak otrzymać kredyt na kupno działki ?

Jak otrzymać kredyt na kupno działki ?

Stale rosnące ceny mieszkań, a także pośpiech miejskiego życia sprawiają, że wielu ludzi ucieka na wieś, gdzie buduje wymarzone domki dla siebie i swoich bliskich. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na zakup działki z własnych, zaoszczędzonych pieniędzy.

W ostatnich latach ceny działek budowlanych  znacznie wzrosły, dlatego też wielu finansuje kupno działki pod budowę z pieniędzy uzyskanych z kredytu na zakup działek. By móc starać się o taki kredyt, należy wcześniej wybrać działkę którą zamierzamy nabyć. Od jej rodzaju zależy, czy bank zechce sfinansować jej zakup. Wyboru dokonać można przeglądając oferty z działkami budowlanymi, których nie brakuje w Internecie.

Większość tego rodzaju instytucji udziela kredytu na zakup działki budowlanej, rzadziej można kredytować zakup działki siedliskowej i rekreacyjnej. Może to być także działka rolna przekształcona w działkę budowlaną. Istotny w staraniach o kredyt jest także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który i tak musimy uzyskać ubiegając się o pozwolenie na budowę.

Ubiegając się o kredyt warto jest zapoznać się z ofertą kilku banków, by wybrać najdogodniejszą ofertę. Przed dokonaniem wyboru warto jest obliczyć  całkowity koszt kredytu, jaki przyjdzie nam ponieść.

Maksymalny okres spłaty tego rodzaju kredytu wynosi od 7 nawet do 30 lat. Podobnie jak w przypadku każdego kredytu, także starania o kredyt na zakup działki wymagają skompletowania odpowiednich dokumentów.

Większość banków wymaga:

zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach,
wpisu z rejestru gruntów i budynków dotyczącego kupowanej działki,
decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego,
odpisu z księgi wieczystej, wyceny nieruchomości, umowy sprzedaży działki w formie aktu notarialnego lub umowy przedwstępnej oraz
zabezpieczenia kredytu na zakup działki.

Zabezpieczeniem kredytu nie musi być nabywana nieruchomość, dopuszczalne jest także ustanowienie zabezpieczenia w postaci hipoteki na innej należącej do kredytobiorcy nieruchomości lub nieruchomości, która należy do osoby trzeciej.