Kredyt mieszkaniowy i związane z nim zagrożenia

Kredyt mieszkaniowy i związane z nim zagrożenia

Kredyt mieszkaniowy, kredyt hipoteczny to najłatwiejszy i najszybszy obecnie sposób zakupu własnego mieszkania czy wymarzonego domu. Nie każdy z nas dysponuje oszczędnościami, które umożliwiają kupno nieruchomości, dlatego ta forma finansowania stanowi korzystne rozwiązania, gdyż pozwala na zamieszkanie we własnych czterech kątach przy jednoczesnym rozłożeniu kosztów kupna na wiele lat. Wiąże się to jednak również z podjęciem długoletniego zobowiązania spłaty wobec banku. Dlatego należy zdawać sobie sprawę z istniejących zagrożeń. Kilka z nich przedstawiono poniżej. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć swojej sytuacji finansowej, pracowniczej i zdrowotnej w przyszłości. Kredyt zaciągamy na wiele lat do przodu, mając nadzieję na polepszenie się naszej sytuacji w pracy oraz rozwój.

Na pewne czynniki, jak redukcja etatów w firmie czy zmiany na rynku pracy(popyt na pracę, mechanizacja i inne) nie mamy jednak wpływu. Warto w związku z powyższym przyjrzeć się różnym ofertom banków i podjąć decyzję o odpowiednim rozłożeniu płatności w czasie, z uwzględnieniem rat kredytowych, które w razie konieczności zmiany miejsca pracy, czy obniżenia zarobków nie będą stanowiły nadmiernego obciążenia. W przypadku straty prace i braku możliwości spłaty rat, kredyt hipoteczny może odbić się dość sporym echem na zdrowiu kredytobiorcy. Stres związany z taką sytuacją jest dość dotkliwy.

Przede wszystkim dlatego, że kredytobiorca przyzwyczaja sie szybko do zakupionego mieszkania. Jednak w przypadku wskazanej wyżej sytuacji, bank korzysta z faktu, iż mieszkanie ma obciążoną na rzecz banku hipotekę. Wypowiedzenie umowy kredytu wiąże się z koniecznością spłaty całej pozostałej do zapłacenia kwoty wraz z pozostałymi kosztami, na co większość z obywateli niestety nie jest w stanie sobie pozwolić w ciągu 30 dni. Niestety należy sobie zdawać sprawę, że finansami rządzą dość brutalne zasady. Bank nie musi bowiem wysyłać informacji o postępowaniu egzekucyjnym do kredytobiorcy. Wystarczy, że zgłosi sprawę do sądu, a ten nada sprawie klauzulę wykonalności. Zawsze w sytuacji zagrożenia spłaty kredytu najlepiej nie czekać na reakcje banku, ale samodzielnie skontaktować się z jego przedstawicielem. Można wówczas spróbować negocjować czasowe zawieszenie spłaty rat lub wydłużenie okresu spłaty, co skutkuje obniżeniem miesięcznych rat.