Pętla pożyczkowa. Niezwykle łatwo w nią wpaść

Pętla pożyczkowa. Niezwykle łatwo w nią wpaść

W obecnych czasach istnieje bardzo łatwy dostęp do produktów pożyczkowych. Osoby zarabiające i z dobrą historią kredytową, bez problemu mogą otrzymać kredyt, kupić coś na raty czy zadłużyć się z innego powodu. Ci, którzy maja złą historię kredytową, niezwykle łatwo mogą otrzymać pożyczkę lub kilka pożyczek. W firmach pożyczkowych nie sprawdza się historii kredytowej. Wiele pożyczek reklamowanych jest wręcz, jako produkty pożyczkowe dla osób zadłużonych, ze złą historią kredytową. Dostępne są także pożyczki dla tych, wobec których prowadzona jest windykacja komornicza.

Życie często jest kosztowne

Koszty życia nie są niskie. Wiele osób, świadomych dostępności pożyczek, w trudniejszych chwilach decyduje się na zaciągnięcie pożyczki, by sfinansować podstawowe wydatki. Są też tacy, którzy pożyczają na wakacje, jakieś większe zakupy, samochód. Nie zawsze są to rozsądne decyzje. Często jednak widzą to dopiero w chwili, gdy zaczynają mieć kłopoty ze spłatą zobowiązań pożyczkowych. Zbyt wiele pożyczek i innych zobowiązań finansowych może spowodować bardzo groźną sytuację, nazywaną pętlą pożyczkową. Określa się tak sytuacje, w której osoba zadłużona, pomimo chęci i starań, nie jest w stanie terminowo spłacać swoich zobowiązań pożyczkowych. Pomimo tego, że choć część z nich spłaca, dług, z uwagi na odsetki i inne koszty, w tym windykacyjne, cały czas rośnie. Co zrobić w takiej sytuacji?

Wyjście z pętli pożyczkowej nie jest łatwe

Wyjście z pętli pożyczkowej jest dość skomplikowane. Na pewno nie należy zadłużać się dalej. To czasami jest kuszące, kolejna pożyczka bowiem to najłatwiejszy sposób spłaty wcześniejszych zobowiązań. Jednak to jest bardzo zła droga. O wiele rozsądniej przestać się zadłużać i zaplanować wyjście z zadłużenia. Warto na przykład rozejrzeć się za dodatkową pracą, dzięki której łatwiej będzie spłacić zobowiązania finansowe. Z firmami pożyczkowymi zaś porozumieć się w sprawie rozłożenia długu na sensowne raty. W wielu firmach taka opcja istnieje. Dla firmy pożyczkowej przekazywanie długu do windykacji czy komornika to także kłopot, więc lepszym rozwiązaniem jest porozumienie z dłużnikiem. Można też spieniężyć niepotrzebne rzeczy i spłacić choć część długów. Przy większych długach, można nawet zdecydować się na sprzedaż samochodu i zamianę na tańszy lub spieniężenie innych, droższych rzeczy

Pożyczka konsolidacyjna

Sposobem na wyjście z pętli pożyczkowej może też być pożyczka konsolidacyjna. To bardzo specyficzny produkt pożyczkowy. Pożyczkobiorca nie otrzymuje z tytułu tej pożyczki ani złotówki. Wszystkie pieniądze z pożyczki przelewane są bezpośrednio do firm, w których jest zadłużony. On sam zaś zostaje z pożyczką konsolidacyjną, którą musi spłacać, jednak wysokość rat jest tak dopasowana, by nie stanowiło to problemu. W zamian za to, wszelkie wcześniejsze zaległości przestają istnieć. Nie ma już ryzyka windykacji komorniczej i kosztów z nią związanych. Nie rosną odsetki od przeterminowanych pożyczek ani inne koszty. Dłużnik przestaje być dłużnikiem i nie musi się bać, że w każdej chwili może do domu przyjść komornik czy choćby listonosz z kolejnym ponagleniem od firmy windykacyjnej. Przy kilku wziętych pożyczkach i trudnościach z regulowaniem należności, pożyczka konsolidacyjna jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Oczywiście przed podpisaniem umowy o pożyczkę konsolidacyjną, warto przeanalizować kilka takich ofert i wybrać najkorzystniejszą. Oczywiście też w przyszłości trzeba bardziej rozsądnie podchodzić do zadłużania się, by sytuacja się nie powtórzyła.