Lista dłużników w Polsce – kto może się na niej znaleźć?

Lista dłużników w Polsce – kto może się na niej znaleźć?

Większość osób zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji niespłacania w terminie zobowiązań. Najczęściej wiąże się to z naliczaniem karnych odsetek, a więc zwiększeniem się całkowitego kosztu kredytu. Mniej osób jest jednak świadomych, że bardzo poważnie zagraża to naszym szansom otrzymania kredytu w przyszłości. Inni wiedzą to, ale nie przejmują się tym. Jest to spory błąd. Niejedna lista dłużników w Polsce wypełniona jest osobami, które znalazły się tam z powodu prostych zaniedbań, które mogłyby być łatwe do uniknięcia, gdybyśmy poświęcili swojej historii kredytowej nieco więcej uwagi. Niestety, jeśli zadziałamy zbyt późno po wyszukaniu Krajowy Rejestr Dłużników lista nazwisk czy Krajowy Rejestr Długów lista dłużników może okazać się, że już od dawna widnieją w nich nasze dane. Wobec tego kto pojawia się na listach dłużników, dlaczego i czy można z nich usunąć wpis o sobie samym?

Jakie są listy dłużników?

Przede wszystkim należy rozgraniczyć zwykle listy dłużników od Biur Informacji Gospodarczych. Te pierwsze cechuje na ogół to, że lista nazwisk dłużników jest jawna – znajduje się ona na ogół na stronie internetowej firmy windykacyjnej lub zajmującej się odsprzedażą długów. Biura Informacji Gospodarczej są niejawnymi rejestrami, przechowującymi szereg różnych danych, nie tylko negatywnych – o nieterminowych spłatach -, ale w niektórych przypadkach (na przykład BIK) także pozytywnych.

W naszym kraju funkcjonuje kilka takich biur, ale najważniejsze z nich są dwa: wspomniany już BIK i KRD. Biuro Informacji Gospodarczej to nie jest stricte lista dłużników w Polsce – trafia tam każda osoba, która zaciągnie jakikolwiek kredyt, nawet jeśli spłaca go terminowo. Pozytywna historia w BIKu jest dowodem uczciwości i wiarygodności klienta, więc obowiązkowo sprawdzają go wszystkie banki podczas rozważania wniosku o kredyt. Z kolei Krajowy Rejestr Długów to już typowo lista nazwisk dłużników, a więc osób, które nie spłacają swoich zadłużeń terminowo. Lista dłużników KRD to największa lista dłużników w Polsce, więc na ogół wystarczy sprawdzić tylko ją, a nie trzeba zawracać sobie głowy mniejszymi BIG-ami.

Kto trafia na listy dłużników?

Trafienie do BIKu samo w sobie nie jest czymś złym, ponieważ odbywa się automatycznie w przypadku zawarcia jakiejkolwiek umowy kredytowej. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku KRD. Lista dłużników KRD to nie tylko osoby prywatne, ale także firmy. Żeby wierzyciel mógł nas do tego rejestru wpisać, nasze zadłużenie musi opiewać na kwotę większą niż 200 złotych (500 złotych w przypadku firm) w być przeterminowane o minimum 60 dni. Ponadto odpowiednio wcześniej (minimum 30 dni) wierzyciel musi nam wysłać ostateczne wezwanie do zapłaty, wraz z informacją o wpisie do rejestru w przypadku jej niedokonania.

Do KRD wpisać nas może zarówno bank, jak i firma pożyczkowa, parabank czy nawet osoba prywatna, jeśli jest w stanie udowodnić, że spełniamy wcześniej wymienione warunki. Lista nazwisk dłużników w KRD nie jest publiczna i dostępna dla wszystkich – w rejestrze możemy sprawdzić jedynie siebie, a także konkretną firmę. Nie możemy uzyskać informacji na temat innego konsumenta.

Jak usunąć się z listy dłużników?

Jeśli po sprawdzeniu Krajowy Rejestr Dłużników lista nazwisk czy też Krajowy Rejestr Długów lista dłużników znajdziemy wśród nich siebie, z pewnością zaczniemy panikować i czuć, że nasza sytuacja jest beznadziejna. Na szczęście wcale nie musi tak być. Jeśli chodzi o BIK, niestety nie mamy dużego pola do manewru – czy tego chcemy czy nie, negatywne wpisy będą znajdowały się w bazie minimum 5 lat po zakończeniu spłacania kredytu.

Zupełnie inaczej jest jednak z bazą KRD. Kiedy tylko spłacimy w całości dane zadłużenie, nasz wierzyciel musi w ciągu dwóch tygodni poinformować o tym rejestr, który z kolei w ciągu tygodnia usunie dany wpis. Najprostszą drogą do usunięcia się z listy dłużników jest więc po prostu spłacenie zaległych długów.

Fraza lista dłużników w Polsce rodzi bardzo negatywne skojarzenia i oczywiście nie bez powodu. Warto więc zadbać, żeby na tej liście się nie znaleźć, a jeśli już się to stało, aby jak najszybciej z niej zniknąć.

Zamiast zaprzestawać spłaty sprawdź jak możesz sobie to ułatwić aby nie zostać wpisanym do Krajowego Rejestru Dłużników – pomoże Ci w tym restrukturyzacja kredytu.