Jak podwyższyć zdolność kredytową?

Jak podwyższyć zdolność kredytową?

Nikogo nie zdziwi fakt, że banki kierują się przy analizowaniu wniosku o przyznanie kredytu różnymi czynnikami. Niektórym wydaje się, że najważniejsze są wysokie dochody, jednak niekoniecznie musi to być prawda. Nawet jeśli ktoś zarabia 10 tysięcy złotych netto, ale z tego 9,5 tysięcy wydaje co miesiąc na inne długi, zobowiązania i wydatki, to ciężko oczekiwać, aby bank był skory przyznać mu duży i kosztowny kredyt. Najpełniejszy obraz czyichś możliwości finansowych daje obliczenie zdolności kredytowej, co też robią wszystkie banki bez wyjątków, chociaż każdy w nieco inny sposób. Wobec tego jak podwyższyć zdolność kredytową i czym ona właściwie jest? Czy w ogóle jest to możliwe?

Co to jest zdolność kredytowa?

Wydawałoby się, że jest to pojęcie bardzo dobrze znane, ale jednak nie zawsze. Warto więc wiedzieć, że zdolność kredytową definiuje się jako zdolność do spłacenia całości zaciąganego zobowiązania, razem z odsetkami, prowizjami i innymi kosztami dodatkowymi. Jest to po prostu metryka, według której bank ocenia, czy daną osobę stać na kredyt.

Składa się na nią bardzo wiele różnych elementów, między innymi dochody i wydatki danej osoby. Istotne są także takie mniej oczywiste cechy jak wiek, wykształcenie czy stan cywilny. Wielu mogłoby zaskoczyć, że dla banku istotna jest również forma zatrudnienia, jak i jego staż. Poza tym każdy bank weryfikuje historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej, czyli tak zwanym BIKu.

Sposoby na podwyższenie zdolności kredytowej

Mogłoby się wydawać, że najlepszy sposób na podwyższenie zdolności kredytowej https://habzafinanse.com.pl/zdolnosc-kredytowa/ to podwyższenie swoich dochodów. Faktycznie, ma to na pewno dobry wpływ na naszą zdolność kredytową, ale nie każdy jest w stanie to zrobić. Znacznie większy wpływ mamy jednak na ogół na swoje wydatki. Bank wlicza w nie nie tylko czynsz, koszt jedzenia i rachunków, ale także wszystkie inne zobowiązania, jakie aktualnie posiadamy. Mogą to być kredyty, pożyczki, karty kredytowe, ale także na przykład abonamenty na telefony komórkowe. Warto więc dokonać przeglądu swoich zadłużeń i na przykład pospłacać mniejsze pożyczki lub zamknąć nieużywane karty kredytowe.

Podejmując zatrudnienie powinniśmy zaś zwrócić uwagę na jego formę: banki są najbardziej skłonne przyznawać kredyty osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, najlepiej o już minimum półrocznym stażu pracy. Nie oznacza to, że przy innej formie zatrudnienia nie mamy szansy na otrzymanie kredytu – po prostu może to być trudniejsze. Ważne jest także to, gdzie pracujemy. W najlepszej sytuacji są pracownicy tak zwanej budżetówki, ponieważ nie ma dużego ryzyka, że ich pracodawca nagle stanie się niewypłacalny. W reszcie przypadków wszystko zależy od pozycji firmy na rynku, jej obrotów i długości istnienia. Możemy wziąć to pod uwagę przy zmienianiu pracy.

Dbanie o historię kredytową kluczem do dobrej zdolności kredytowej

Podwyższenie zdolności kredytowej nie jest możliwe bez dbałości o swoją historię kredytową. Wielu mogłoby sądzić, że najlepsza historia kredytowa to historia pusta, jest to jednak błąd. Kredyty i pożyczki, jeśli zaciągane z głową i pewnością możliwości ich spłaty, nie są balastem, a możliwością zyskania pozytywnych wpisów w swojej historii kredytowej.

Warto więc już od młodego wieku decydować się na drobne pożyczki lub branie jakichś produktów na raty – regularnymi, terminowymi płatnościami w ten sposób powoli zbudujemy sobie pozytywną historię kredytową. Może się nam to bardzo przydać, jeśli w pewnym momencie zechcemy wziąć kredyt na większą kwotę, na przykład kredyt samochodowy lub kredyt hipoteczny. Jeśli więc interesuje nas, jak podwyższyć zdolność kredytową, nie powinniśmy od kredytów uciekać, a się nimi zainteresować.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Warto wiedzieć nie tylko jak podwyższyć zdolność kredytową, ale także jak ją sprawdzić. W końcu tylko w ten sposób przekonamy się, czy podwyższenie zdolności kredytowej nam się udało, czy też póki co wciąż jest ona zbyt niska. Można to zrobić za pomocą wielu dostępnych za darmo w Internecie kalkulatorów zdolności kredytowej. Warto skorzystać z kilku, a następnie uśrednić wyniki, ponieważ mogą wystąpić pomiędzy nimi niewielkie różnice.

W dzisiejszym świecie mało kto będzie w stanie przejść przez życie bez zaciągania żadnego kredytu. Podwyższenie zdolności kredytowej powinno więc być priorytetem dla każdego, ale zwłaszcza dla ludzi młodych, którzy jeszcze nie mieli z kredytami wiele do czynienia. Okazuje się bowiem, że odpowiedź na pytanie jak podwyższyć zdolność kredytową nie musi być wcale skomplikowana ani niezrozumiała.