Od czego zależy, czy dostaniemy kredyt?

Od czego zależy, czy dostaniemy kredyt?

Czasami idąc do banku po kredyt jesteśmy przekonani, że go dostaniemy, a później mamy niemiłą niespodziankę. Może się też zdarzyć odwrotna sytuacja – szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji będą wydawać niewielkie, ale mimo to postanowimy spróbować i skończy się to dla nas pomyślnie. Oczywiście, w każdym banku panują nieco inne zasady i może się zdarzyć, że w jednym usłyszymy odmowę, a w drugim już nie. Jednak mimo wszystko są takie czynniki, które wpływają na nasze szanse na otrzymanie kredytu niezależnie od tego, do jakiego banku postanowimy się udać. W takim razie od czego zależy, czy dostaniemy kredyt?

Co wpływa na szanse na otrzymanie kredytu?

Na nasze szanse na otrzymanie kredytu wpływają przede wszystkim takie czynniki, jak:

  • wysokość przychodów
  • koszty utrzymania gospodarstwa domowego
  • posiadanie innych zadłużeń (kredytów, pożyczek, kart kredytowych)
  • forma zatrudnienia
  • historia kredytowa
  • stan cywilny
  • wykształcenie.

Często myślimy, że aby otrzymać wymarzony kredyt wystarczą nam wysokie przychody. Jednak nie jest to do końca prawda. Wysokie przychody to oczywiście duży pozytyw, ale tylko pod warunkiem, że nasze wydatki i koszty utrzymania nie są równie wysokie.

Najłatwiej zademonstrować to na przykładzie. Wystarczy wyobrazić sobie dwie osoby – jedna z nich zarabia 3000 złotych netto, druga – 6000 złotych netto. Wydawało by się, że ta druga osoba ma większe szanse na uzyskanie kredytu, prawda?

Co jednak koszt utrzymania i inne zadłużenia pierwszej osoby wynoszą około 1500 złotych, a druga osoba jest mocno zadłużona i co miesiąc na te kwestie wydaje 5000 złotych? Ostatecznie ma do dyspozycji mniej wolnych środków, chociaż zarabia dwa razy więcej.

Forma zatrudnienia również potrafi być istotna, chociaż nie tak bardzo jak niegdyś. Wciąż preferowane są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, zwłaszcza na czas nieokreślony, ale osiąganie dochodów dzięki umowie zlecenia nie jest dużym problemem. Poczytaj na ten temat więcej, jeśli Cię to dotyczy.

Odmówiono mi kredytu – co zrobić?

Jeśli nie jesteśmy w stanie uzyskać kredytu w banku, musimy szukać alternatyw gdzieś indziej. Na szczęście w Polsce bardzo rozbudowany jest system pożyczek pozabankowych.

Jeśli zależy nam na czasie i braku formalności, warto zainteresować się chociażby ofertami pożyczek na PESEL – zobacz tu, czym one są i jak działają.

Ciekawym pomysłem może być także zwrócenie się do eksperta kredytowego, który być może będzie w stanie wynegocjować dla nas korzystny kredyt w banku, nawet jeśli nam się to nie udało.