Opóźnienia w BIK – czy mam szanse na kredyt

Opóźnienia w BIK – czy mam szanse na kredyt

Historia kredytowa w BIK

Oprócz sytuacji finansowej kredytobiorcy, na którą składają się przede wszystkim nasze przychody oraz wydatki i zobowiązania, bank zawsze weryfikuje nas w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Nie ma możliwości aby starając się o kredyt w banku pominąć ten etap. Przede wszystkim jest tak dlatego, że bank jako instytucja finansowa działająca na podstawie przepisów o prawie bankowym, jest do tego zobowiązana ustawowo. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że banki nie pożyczają nam swoich pieniędzy, a środki które powierzyli im klienci. Inaczej mówiąc, bank nie jest właścicielem pożyczanych pieniędzy, dlatego też musi obracać posiadanymi pieniędzmi rozważnie i bezpiecznie, na tyle ile jest to tylko możliwe.

Opóźnienia w BIK

Dostęp do danych zawartych w BIK mamy również my sami. Wiele osób jest bowiem tego nieświadome. Po zapoznaniu się z tymi danymi okazać może się, że znajdziemy tam informacje, których się nie spodziewamy. W BIK widnieją bowiem nie tylko kredyty ale również pożyczki w instytucjach pozabankowych, a nawet chwilówki. Co więcej odnotowywany jest nie tylko sam fakt, zaciągnięcia przez nas zobowiązania czy informacja o jego spłacie, ale również spłaty poszczególnych rat. Z BIK dowiemy się zatem również tego czy nasze zobowiązania spłacaliśmy terminowo, zgodnie z obwiązującym harmonogramem spłat. W konsekwencji nasze szanse na kredyt może przekreślić nie tyle brak spłaty kredytu, co nieterminowa spłata poszczególnych rat.

Opóźnienia w BIK – czy mam szanse na kredyt

Nasz zdolność kredytowa to łączna sytuacji finansowej i historii kredytowej. Co to oznacza w praktyce? Obie muszą być na odpowiednim poziomie aby mieć szanse na kredyt w banku. Nie wystarczy zatem stała praca i wysokie zarobki jeśli po weryfikacji w BIK okaże się, że mamy przeterminowane raty kredytów, których nie spłacamy wiele miesięcy.

Oczywiście, każdemu z nas może powinąć się noga. Każdemu może przytrafić się opóźnienie bo zwyczajnie zapomniał o terminie płatności. Jednakże, co do zasady, klienci którzy nie spłacają swoich zobowiązań, a nawet tacy którzy to robią jednak ze sporym opóźnieniem, nie są pożądanymi klientami w banku. Jeśli mamy jakieś opóźnienia w BIK, ale w konsekwencji wszystkie zobowiązania zostały przez nas spłacone, nasze szanse na kredyt są niższe, jednakże możliwe. Kiedy opóźnienia w BIK połączone są z niespłaconym zobowiązaniem, bank nie zdecyduje się kredytować nam kolejnych środków.