Rosnące zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi

Rosnące zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi

Wielu z nas pewnie nie raz spotkało się z negatywną opinią o pożyczkach pozabankowych. Oczywiście, najłatwiej jest skwitować coś hasłem „zły” i zakończyć temat. Jednak w tym przypadku nie jest to takie proste jak mogłoby się nam wydawać. Taką opinię najczęściej wyrażają bowiem osoby, które tak na prawdę nie mają pojęcia na temat produktów finansowych, zarówno tych oferowanych nam przez banki, jak i instytucje pozabankowe.

Pożyczka droższa niż kredyt

Na obronę słów, że pożyczka nie jest dobry rozwiązaniem znajdziemy jakieś czynniki. Przede wszystkim będzie nim jej cena. Co do zasady, pożyczka będzie zawsze droższa aniżeli kredyt w banku. Dzieje się tak dlatego, że pożyczki udzielane są przede wszystkim przez instytucje pozabankowe, a także osoby prywatne, które mają na celu zarabianie na pożyczkach. Nie jest to jednak nic dziwnego. Skoro firmy pozabankowe są właścicielami pożyczanych pieniędzy, chcą więc na oddaniu ich w użytkowanie innej osobie zarobić. Tak samo jak wynajmujemy samochód czy mieszkanie. Robimy to po to aby zarabiać, z tym, że w tym przypadku sprzedajemy pieniądze za pieniądze.

Pożyczka dla każdego

Jednakże z drugiej strony wiele osób, które starały się o kredyt w banku zderzyły się ze ścianą. Dlaczego? Każdy kredyt w banku związany jest z koniecznością przejścia weryfikacji pod kątem zarówno zdolności kredytowej, jak i historii kredytowej w BIK. Z tym z kolei bywa różnie. Nie każdy ma to szczęście, że od zawsze ma stałą pracę i regularne dochody, czy też nigdy nie przytrafiły mu się żadne kłopoty finansowe. Banki podchodzą bardzo ostrożnie do kredytowania nam środków. Nie respektują w związku z tym niektórych źródeł dochodu, krytycznie podchodzą do osób nie mających regularnych wpływów czy też takich, którzy mają negatywne wpisy w BIK. Te i wiele innych sytuacji często definitywnie przekreśla nasze szanse na kredyt bankowy.

Rosnące zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi

Rynek pożyczek pozabankowych nie jest już tak hermetyczny. Firmy udzielające pożyczek pozabankowych często nie weryfikują swoich klientów w BIK, a nawet jeśli to robią znacznie mniej restrykcyjnie podchodzą do ewentualnych opóźnień w spłacie. A zatem mając opóźnienia w BIK, masz szansę na pożyczkę. Co najważniejsze instytucje pozabankowe respektują także znacznie więcej źródeł naszych dochodów. Dzięki temu o pożyczkę mogą starać się chociażby osoby żyjące z zasiłków, pracujące na czarno, zarabiające jednak nie regularnie czy też studenci. Również popularne ostatnio 500+ może być podstawą do udzielenia pożyczki, jednakże z całą pewnością nie zostanie wzięte pod uwagę jako źródło dochodu uprawniające do kredytu. I właśnie z tego względu, że pożyczka jest dostępna dla znacznie większego grona osób niż kredyt, nie zważając na cenę, decydujemy się na pożyczki pozabankowe. W życiu każdego może przydarzyć się konieczność pożyczenia dodatkowej gotówki. Nie każdemu jednak bank udzieli kredytu, stąd też wyraźny rozwój rynku pożyczek pozabankowych, który również jest potrzebny, bowiem szybki zastrzyk gotówki może być potrzebny każdemu z nas.