Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne rodzą wiele pytań i obaw. Nic dziwnego. W końcu jest to zobowiązanie finansowe na wiele lat. Jednym z tematów, o których warto wiedzieć, to możliwość wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Ale czy warto to robić?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy, który musi być zabezpieczony ustanowioną hipoteką. Jest udzielany na maksymalnie 30. Banki udzielają go na zakup mieszkania, domu, budowę domu, zakup działki budowlanej czy na remont posiadanej nieruchomości. Aby otrzymać kredyt hipoteczny należy spełnić szereg warunków. Najistotniejsze jest posiadanie zdolności kredytowej, którą bank oblicza na podstawie przychodów i zobowiązań finansowych. Wymogiem jest również wkład własny, który wynosi zazwyczaj 20% wartości inwestycji. Ważny jest też wiek kredytobiorcy, bowiem ostatnia rata kredytu musi być spłacona nie później niż do 80 roku życia. Niektóre banki na maksymalny wiek spłaty ustaliły 70 lat. Warto poznać oferty różnych banków przed zaciągnięciem kredytu.

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Gdy stopy procentowe bardzo wzrosły, coraz więcej zaczęto mówić o wcześniejszych spłatach kredytów czy też o nadpłatach kredytów hipotecznych. Wielu kredytobiorców rozważa skorzystanie z tej opcji, ale nie wie czy jest to dla nich korzystne oraz jak dokonać formalności.

Trzeba pamiętać, że kredyt ma swoje koszta. Między innymi prowizje, ubezpiecznie kredytu. Najwięcej pochłaniają odsetki, czyli oprocentowanie kredytu. Im dłuższy czas trwania umowy kredytowej i im wyższa kwota, tym kredyt jest droższy. Warto więc postarać się o jak najszybsze jego spłacenie.

Jedną z opcji nadpłacania kredytu hipotecznego jest skrócenie lat kredytowania. Polega to na spłaceniu części kapitału. Warto pamiętać, że nadpłacone raty kapitałowe odliczane są od końca. Oznacza to, że spłacamy ostatnie raty, a nie bieżące. Inną opcją jest zmniejszenie miesięcznej raty. Można również skorzystać z opcji na skrócenie okresu kredytowania i zmniejszenie raty. Wszystko zależy od obecnej sytuacji. Od wysokości kredytu i ilości pozostałych do spłaty rat. Należy wszystko indywidualnie ustalić w banku.

Zanim przeznaczymy swoje oszczędności na nadpłacenie kredytu, trzeba pamiętać o zapewnieniu sobie poduszki finansowej. Nie należy pozbywać się wszystkich pieniędzy. Trzeba być przygotowanym na sytuacje awaryjne. Jeśli po nadpłaceniu kredytu, zostaną nam oszczędności na nagłe wypadki, warto skorzystać z opcji wcześniejszego spłacania kredytu. Im szybciej go spłacimy, tym mniej kosztów ostatecznie poniesiemy.