Jak zadbać o finanse osobiste? Poznaj sprawdzone sposoby na pełniejszy portfel

Jak zadbać o finanse osobiste? Poznaj sprawdzone sposoby na pełniejszy portfel

W dobie coraz większych podwyżek cen coraz więcej gospodarstw domowych stara się zaoszczędzić pieniądze na czym tylko się da. Galopująca inflacja, podwyższone koszty obsługi kredytów i wiele więcej – to wszystko sprawia, że staramy się możliwie jak najlepiej zadbać o finanse osobiste. Jak to zrobić? Sprawdźmy sprawdzone sposoby na zachowanie większej ilości pieniędzy.

Prowadź budżet domowy

Jednym z najlepszych sposobów na uporządkowanie swoich finansów osobistych jest uporządkowanie kwestii wydatków osobistych. To niezwykle istotne, by zapewnić sobie redukcję niepotrzebnych wydatków. Prowadzenie budżetu domowego stanowi najlepszy sposób na to, by dowiedzieć się, gdzie wędrują nasze pieniądze. Jak rozpocząć prowadzenie budżetu domowego? Zacznijmy od zbierania każdego rachunku i paragonu oraz ewidencjonowania każdego wydatku w specjalnym arkuszu. Dzięki temu pod koniec miesiąca będziemy w stanie zidentyfikować, gdzie tak naprawdę podziewają się nasze pieniądze. Po kilku miesiącach będziemy w stanie usprawnić podstawowe kwestie związane z wydatkami, co prowadzi do pierwszych mniejszych i późniejszych, znacznie większych oszczędności.

Zacznij oszczędzać

Oszczędności to klucz do bezpieczeństwa finansowego. Zdecydowanie za mały odsetek Polaków oszczędza. Wyobraźmy sobie, co stanie się w momencie, gdy osoba bez oszczędności nagle traci swoje źródło dochodu. Jak będzie w stanie zapewnić byt swojej rodzinie? To niezwykle trudne wyzwanie w takiej sytuacji. Dlatego też oszczędności to najprostszy sposób na to, by realnie polepszyć swoją sytuację finansową. Od czego zacząć? Dwa tysiące złotych na fundusz awaryjny. Taki fundusz pozwoli nam zabezpieczyć się przed skutkami nagłych wypadków. Awaria samochodu, który jest nam niezbędny do zadań służbowych? Zepsuta lodówka? Te pieniądze zapewnią nam spokojną głowę w awaryjnych sytuacjach. W drugiej kolejności starajmy się zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. To ile będziemy odkładać, zależy od nas, naszych preferencji i możliwości. 5% wynagrodzenia? A może 10 lub 15%? Im więcej zaoszczędzimy, tym lepiej będziemy się czuć ze sobą i zyskamy kontrolę nad swoimi finansami.

Spłać kredyty

Spłata kredytów to najlepsza inwestycja w swoje finanse. Ogromne koszty każdego zobowiązania sprawiają, że to właśnie na odsetkach tracimy najwięcej pieniędzy. Zanim więc zajmiemy się oszczędnościami i inwestycjami, zapewnijmy sobie wolną głowę od kredytów. Wolne środki przeznaczamy na nadpłatę, skupmy się na tym, by możliwie w jak największym stopniu zmniejszyć wartość długu, który obecnie mamy. Gdy wszystkie kredyty zostaną spłacone, możemy uznać, że najważniejszy punkt dbania o finanse został spełniony.