Boże Narodzenie bez wydawania majątku?

Boże Narodzenie bez wydawania majątku?

Grudzień to miesiąc, w którym wzrasta ilość zaciąganych przez Polaków pożyczek i kredytów gotówkowych. Przedświąteczne zakupy, prezenty oraz wyjazdy do rodziny to wydatki, na które wiele osób nie mogłoby sobie pozwolić bez dodatkowych funduszy. Co zrobić, aby nie martwić się pustym portfelem, gdy Boże Narodzenie dobiegnie końca?

Przygotuj kalendarz wydatków

Jeśli nie chcesz, aby świąteczne wydatki nadwyrężyły Twój domowy budżet, dobrze je zaplanuj. W pierwszej kolejności uwzględnij czynsz za mieszkanie, ratę kredytu oraz opłaty za internet i telefon. Zrób przelewy w terminie, aby nie zaczynać nowego roku z zaległymi rachunkami. Dopiero potem zastanów się, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na organizację świąt. Określ dokładnie jaką kwotę chcesz wydać na prezenty, żywność oraz spotkania ze znajomymi.

Dobre nie musi być drogie

Wybierasz się na zakupy? Spisz najpierw wszystkie produkty potrzebne do przygotowania wigilijnej kolacji. Część produktów kup wcześniej – mrożonki, warzywa w słoikach lub słodycze nie zepsują się nawet przez kilka miesięcy. Jak możesz zaoszczędzić na zakupach spożywczych?

Wybieraj większe sklepy i supermarkety. Ceny są w nich znacznie niższe.
Kupuj tylko te produkty, które znajdują się na Twojej liście.
Nie wyrzucaj. Jedzenie, które zostanie po Świętach chowaj do zamrażalnika lub zamknij w słoikach.

Prezenty (nie) na kredyt

Wiele osób chce sprawić przyjemność swoim bliskim i zadłuża się przed Świętami, aby sfinansować drogie upominki. Zanim pójdziesz do banku, zastanów się, czy faktycznie możesz sobie pozwolić na takie zobowiązanie. Raty kredytu będziesz musiał spłacać jeszcze długo po Bożym Narodzeniu. Pamiętaj, że gwiazdkowe upominki są przede wszystkim symbolem i dowodem na to, że pamiętamy o swoich bliskich, dlatego nie muszą być drogie. Wspaniałym prezentem są samodzielnie wykonane ozdoby lub kartki z życzeniami. W internecie znajdziesz mnóstwo pomysłów, jak je przygotować.

Zwolnij

Zdarza się, że przed świętami dopada nas prawdziwa zakupowa gorączka. Praca, sprzątanie, gotowanie – mając na głowie tyle obowiązków, chcemy kupić wszystkie rzeczy jak najszybciej, co nie sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji. Wkładamy do koszyków za dużo, bardzo często nie zwracając nawet uwagi na cenę. Jak uniknąć niechcianych wydatków? Pomoże Ci w tym szczegółowa lista, albo… zakupy przez internet. Zamawiając prezenty w sieci nie kuszą Cię okazje i promocje. Dodatkowo w sklepach internetowych ceny bywają znacznie niższe. Podczas zakupów w sklepach tradycyjnych, zawsze idź po określoną rzecz, albo przynajmniej zaplanuj, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na prezent. Zakupy „w ciemno” kończą się przeważnie nieplanowanymi wydatkami.

Zrób to sam

W grudniu chętnie dekorujemy mieszkania, ubieramy choinki oraz przygotowujemy odświętne nakrycie stołu. Ozdoby, lampki i stroiki to niemały wydatek. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt drzewka i bombek. Większość świątecznych dekoracji przygotuj samodzielnie. Wykorzystaj w tym celu szyszki, łupiny orzechów, jabłka oraz gałązki świerku. Na choince wspaniale wyglądają ozdoby wykonane z papieru lub filcu, albo pierniki w kształcie serc i gwiazdek.

W rodzinie siła

Boże Narodzenie to przede wszystkim czas, który powinniśmy spędzać z rodziną i przyjaciółmi, cieszyć się spokojem i miłą aurą. Długie przygotowania, a oprócz tego myśl, że w nowym roku czeka Ci spłata kredytu, nie będą sprzyjały świątecznej atmosferze. Jeśli organizujesz wigilię u siebie, nie wstydź się poprosić o pomoc najbliższych. Niech każdy przygotuje jedną potrawę. Możecie również zorganizować losowanie prezentów, aby nie kupować upominków w dużych ilościach.