Kredyt dla firm – co warto o nim wiedzieć, zanim go zaciągniesz?

Kredyt dla firm – co warto o nim wiedzieć, zanim go zaciągniesz?

Zaciąganie kredytów stało się niezwykle popularne. Udzielane są na różne cele i dla różnych osób – nie tylko klientów indywidualnych, ale także dla przedsiębiorców. Ci ostatni zaciągają najczęściej kredyt dla firm, który z reguły zostaje przeznaczony na inwestycje lub podreperowanie finansów firmy.

Dlaczego jeszcze przedsiębiorcy zaciągają kredyty dla firm? Jakie pożyczki są najchętniej wybierane? I co warto wiedzieć o takim produkcie finansowym? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy!

Czym dokładnie jest kredyt dla firm i kto może go zaciągnąć?

Kredyt dla firm to popularna forma finansowania potrzeb przedsiębiorstwa. Potrzeby muszą jednak wiązać się z działalnością firmy, a nie prywatnym życiem przedsiębiorcy. Uzyskane środki nie mogą zostać przeznaczone na zakup prywatnego auta, wymarzone wakacje czy remont mieszkania właściciela firmy.

Kredyt można poznać przede wszystkim po stosunkowo wysokich maksymalnych kwotach, na które jest udzielany. Są to dużo wyższe kwoty, zwłaszcza jeżeli zestawimy je z kredytami dla klientów indywidualnych. Uzyskana pożyczka od banku może zostać przeznaczona na zakup firmowego auta, modernizację przestarzałego sprzętu, czy samego miejsca pracy, szkolenia pracownicze, a także na podreperowanie nadwyrężonych finansów firmy.

Najczęściej wybierane pożyczki dla firm

Kredyty dla firm występują w różnych formach różniących się między sobą ilością formalności, celem, okresem spłaty, a także wysokością zobowiązania. Z punktu widzenia przedsiębiorcy to właśnie cel, okres spłaty i wysokość rat są tu najważniejsze. Warto zatem poznać najpopularniejsze rodzaje takiego zobowiązania, ponieważ poszczególne kredyty dla firm pomagają zaspokoić nieco inne potrzeby przedsiębiorstwa. Do najpopularniejszych produktów tego typu zaliczamy:

  • kredyty inwestycyjne, pozwalające rozwijać firmę;
  • kredyty konsolidacyjne, które pomogą zapanować nad rosnącymi długami;
  • kredyty w rachunku bieżącym, dzięki któremu przedsiębiorca może korzystać ze środków w większej wysokości, niż aktualnie rzeczywisty stan firmowego konta bankowego;
  • kredyty obrotowe – przeznaczane na realizację bieżących wydatków firmy, tj. wypłacanie wynagrodzeń, opłacanie rachunków, faktur itp.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt dla firm? Warunki do spełnienia.

Pożyczka dla firm udzielana jest w większości banków – zarówno dla właścicieli małych, jak i dużych firm. Aby go uzyskać, należy spełnić pewne warunki, które z reguły dotyczą m.in.:

  • zdolności kredytowej;
  • płynności finansowej;
  • historii kredytowej;
  • wieku firmy (staż na rynku).

Przy niektórych kredytach wcale nie mniejsze znaczenie może mieć także wkład własny. Zanim więc zdecydujesz się na złożenie wniosku o kredyt, warto w pierwszej kolejności realnie ocenić szanse na jego uzyskanie. Banki dość często odmawiają udzielenia wsparcia finansowego młodym i według nich źle rokującym firmom. 

Samodzielna ocena Twojej sytuacji i szansy na kredyt nie jest jednak prosta, dlatego warto zgłosić się o pomoc – np. do dorady ze Spłaty Kredytów, który pomoże znaleźć odpowiednio dopasowane rozwiązanie finansowe dla problemów Twojej firmy.