Płyta indukcyjna, czy gazowa – która się bardziej opłaca?

Płyta indukcyjna, czy gazowa – która się bardziej opłaca?

Ciężko wyobrazić sobie kuchnię bez sprzętu do gotowania. Dlatego też płyta grzewcza stała się już pewnego rodzaju standardem. Jest to bowiem podstawowe wyposażenie każdej kuchni, które stosuje się na co dzień. Istnieją jednak różne typy płyt grzewczych. Jeszcze do niedawna najczęściej spotykanym w polskich domach rozwiązaniem była płyta gazowa. Nie da się jednak ukryć, że w ostatnich latach wiele się pozmieniało. Wszystko za sprawą płyt indukcyjnych, które zyskały na popularności. Pytanie, która z nich zużywa mniej prądu? Płyta gazowa czy indukcyjna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Przeczytaj i porównaj koszty gotowania na prądzie i gazie!

płyta gazowa

Płyta gazowa – podstawowe informacje

Kuchnie gazowe to rozwiązanie, które w domach Polaków stosowane jest już od wielu dekad. Warto jednak wspomnieć, że w ostatnich latach dużo się w ich wyglądzie i budowie zmieniło. Pojawiły się nowoczesne płyty gazowe, które praktycznie w niczym nie przypominają starych kuchenek gazowych. W związku z tym bardzo często pojawiają się one również na wyposażeniu nowoczesnych kuchni. Niestety jednak należy wspomnieć o tym, że nie we wszystkich mieszkaniach istnieje możliwość podłączenia kuchenki do gazu. W tym przypadku należy będzie, co jakiś czas wymieniać zużyte butle gazowe na nowe. Warto wspomnieć, że mimo wszystko są one znacznie bezpieczniejsze, niż były one kilkanaście lat temu. Różnica pomiędzy starymi a nowymi urządzeniami na gaz polega na tym, że te nowe posiadają zabezpieczenia przeciwwypływowe. W praktyce oznacza to więc, że na wypadek zgaśnięcia płomienia, dopływ gazu w nich jest automatycznie odcinany. Warto również wspomnieć, że płyty gazowe posiadają w pokrętłach blokadę. Przydaje się ona zwłaszcza w przypadku gdy w domu są dzieci. Niestety jednak nie są to produkty pozbawione wad. Płyty gazowe bywają problemowe – zwłaszcza pod względem czyszczenia. Wynika to bowiem z ich budowy, na którą składa się jednolity lub dzielony ruszt.

Płyta indukcyjna – podstawowe informacje

Na chwilę obecną płyty indukcyjne cieszą się największą popularnością. Można je spotkać zwłaszcza w nowym budownictwie. W czym tkwi sekret ich powodzenia? Przede wszystkim wynika to z bezpieczeństwa, jakie zapewniają. Wszystko za sprawą konstrukcji, która w przeciwieństwie do płyt gazowych nie została wyposażona w palniki. Zamiast nich w płytach indukcyjnych źródłem ciepła jest pole magnetyczne. To właśnie w ten sposób energia elektryczna jest przemieniana w energię cieplną. Z tego też względu gotowanie na płycie indukcyjnej odbywa się znacznie szybciej. Co więcej, na bezpieczeństwo wpływa również mechanizm, który odcina dostęp do prądu po zdjęciu garnka z płyty indukcyjnej. To z kolei sprawdzą się, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci. Płyta kuchenki pozostaje zawsze chłodna w dotyku, co wpływa na bezpieczeństwo i podnosi komfort użytkowania. Ryzyko poparzenia się o kuchenkę zostaje w ten sposób całkowicie wyeliminowane. Należy jednak uważać na rozgrzany garnek, który podgrzewa się w czasie gotowania. Do zalet tego rozwiązania należy również fakt, iż płyty indukcyjne minimalizują straty ciepła. Dużym plusem są także łatwość czyszczenia oraz wiele dodatkowych funkcji takich jak: timer, wolne gotowanie, roztapianie itd. Niestety jednak podobnie jak płyty gazowe, nie są one pozbawione wad. Mowa m.in. o konieczności zakupy specjalnych garnków, co generuje dodatkowe koszty.

Płyta gazowa czy indukcyjna – co się bardziej opłaca?

Nad tym pytaniem zastanawia się bardzo wiele osób – zarówno stojących przed wyborem płyty grzewczej, jak i tych, którzy już ją posiadają. Zacznijmy więc najpierw od kosztów zakupu danego urządzenia.

płyta indu

Koszty zakupu – porównanie

Która z płyt grzewczych jest tańsza? Gazowa czy indukcyjna? W sklepach ceny płyty gazowej zaczynają się już od 500 zł wzwyż. Sam zakup płyty to jednak jeszcze nie wszystko. Z wyborem tej płyty wiążą się bowiem koszty dodatkowe. Zwłaszcza jeśli w domu nie ma możliwości podpięcie urządzenia pod gaz. W tym przypadku do kosztów związanych z płytą gazową trzeba będzie doliczyć koszt przyłącza gazowego. Jego cena wynosi od 150 zł wzwyż za metr bieżący. Ewentualnie można również rozważyć zasilanie płyty gazem propan-butan z butli, którą się wymienia. Jak wyglądają koszty zakupu płyty indukcyjnej? Jej ceny zaczynają się już od 1 000 zł, a dobrej jakości urządzenie można dostać za ok. 1 500 zł. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Mimo iż urządzenie nie potrzebuje przyłącza do gazu – jest zasilane prądem, to jednak jego wybór generuje pewne koszty. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że na płycie indukcyjnej można używać jedynie garnków przeznaczonych do gotowania na płycie. Zwykłe garnki niestety się nie sprawdzą. Osoby decydujące się na to rozwiązanie muszą więc przygotować się na dodatkowe wydatki – mniej więcej w wysokości 50-60 zł za każdy garnek.  W trakcie zakupu płyty indukcyjnej warto również zwracać uwagę na rozmieszczenie pól grzewczych oraz ich wielkość.

Koszty eksploatacji – porównanie

W przypadku płyt grzewczych w grę wchodzą nie tylko koszty zakupu danego sprzętu. Oba te urządzenia różnią się od siebie pod względem kosztów eksploatacji. Należy jednak zaznaczyć, że w tym przypadku żadna z płyt nie wyprzedza drugiej w znaczący sposób. Wbrew pozorom różnica pomiędzy nimi nie jest aż tak duża. Mimo iż prąd jest droższy niż gaz, koszty ich eksploatacji są zbliżone. Należy jednak wspomnieć, że płyta gazowa pobiera energię przez cały czas gotowania. W przeciwieństwie do niej gotując na płycie indukcyjnej, korzysta się z już wytworzonej energii cieplnej. Dzięki temu pod koniec gotowania można śmiało wyłączyć palnik i zostawić garnek na rozgrzanym polu. Przez kolejnych kilka minut podtrzyma ono wysoką temperaturę. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Bardzo ważnym czynnikiem są także straty ciepła. Pod tym względem różnice są już znacznie bardziej widoczne.

Płyta gazowa ponosi wyższe straty ciepła. Ich efektywność ocenia się na jedynie 40-50%. Oznacza to, że druga połowa stworzonego przez nią ciepła przepada. Dla porównania – efektywność płyt indukcyjnych wynosi 85-95%. To jednak jeszcze nie wszystko. Gotowanie na płycie indukcyjnej jest o 30% szybsze, co pomaga w zaoszczędzeniu energii. W praktyce na zagotowanie 10 litrów wody w garnku na płycie indukcyjnej zajmuje jedynie ok. 3 minuty. Jak wypada przy tym kuchnią gazową? Na zagotowanie 10 litrów wody na płycie gazowej potrzeba nieco ponad 10 minut… Oznacza to więc, że tym sposobem trzeba będzie przeznaczyć na to trzykrotnie więcej czasu. Jak to przekłada się na koszty eksploatacji?

A trakcie 3 minut pracy płyta indukcyjna na zagotowanie wody zużyje około 0,090 kWh prądu. To z kolei kosztuje ok. 5 groszy. Jak więc wygląda płyta gazowa, która do zagotowania wody będzie potrzebowała aż 10 minut? Wbrew pozorom okazuje się, że urządzenie zużyje jedynie śladową ilość gazu. Średnio dobrej jakości urządzenie zużywa ok. 0,03 m3 gazu. Biorąc pod uwagę cenę gazu, zagotowanie 10 litrów wody będzie kosztowało mniej więcej tyle samo – ok. 5 groszy. Jak się więc okazuje, porównanie obydwu rodzajów kuchenki kończy się remisem. Oznacza to więc, że koszty eksploatacji nie są istotnym kryterium, którym należy się kierować przy wyborze płyty kuchennej. Istnieją bardziej istotne kwestie – związane np. z bezpieczeństwem.

Płyta gazowa bez płomieni – czy to możliwe?

Okazuje się, że tak! Takie rozwiązanie zaproponowała jakiś czas temu jednak z polskich firm, która zajmuje się produkcją płyt grzewczych. Zaprojektowane przez nią urządzenie w dalszym ciągu wykorzystuje palniki gazowe, ale z jedną, drobną różnicą – w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń zostały one umieszczone pod taflą szkła. Tym samym płyta przypomina swoim wyglądem płytę gazową lub ceramiczną. Podobnie jak one są łatwe w czyszczeniu, a cała energia spalania jest kierowana na konkretne pole grzewcze, co eliminuje straty w energii. Do jakiego stopnia? Zgodnie z obietnicami producenta tak zaprojektowane płyty gazowe są nawet o 50% bardziej oszczędne niż tradycyjne płyty gazowe. Oznacza to więc, że zagotowanie 10 litrów wody zużyłoby gazu za około 2,5 grosza.

Dla kogo płyta gazowa, a dla kogo indukcyjna?

Nie da się ukryć, że pomimo wielu podobieństw – ona urządzenia różnią się od siebie pod względem komfortu, jaki zapewniają. Tym samym jednym bardziej będzie odpowiadała płyta indukcyjna, podczas gdy drugim bardziej do gustu przypadnie płyta gazowa. Ta druga zdecydowanie polecana jest osobom, które preferują klasyczne rozwiązania oraz takie, którym nie przeszkadza wydłużony czas, jaki jest potrzebny do przygotowania posiłków. Nie da się ukryć, że to właśnie ten aspekt najbardziej wpływa na komfort użytkowania płyty. Osobom, którym zależy na czasie, poleca się zakup płyty indukcyjnej. Znacznie lepiej wpisuje się ona w wystrój nowoczesnych wnętrz, a ponadto są one łatwiejsze do czyszczenia. Niestety jednak z drugiej strony koszty z nimi związane są większe już na samym starcie. Związane jest to z ceną płyty, która w przypadku indukcji jest wyższa. To jednak jeszcze nie wszystko. Bez wątpienia dużą wadą w przypadku kuchni gazowych jest konieczność ich przyłączenia do źródła gazu. Jeśli z jakichś powodów podłączenie przyłącza nie jest możliwe, trzeba będzie przygotować się na korzystanie z wymiennych butli z gazem. To z kolei może u niektórych powodować dyskomfort. Dlatego też wielu osobom, które nie posiadają w przyłącza gazowego, bardziej odpowiada płyta indukcyjna. Działająca na prąd, nie wymaga ona konieczności stosowania butli, którą trzeba wymieniać.

Podsumowanie

W dłuższej perspektywie korzystanie z płyty indukcyjnej może przynosić znacznie więcej korzyści. Poza większym komfortem użytkowania oferują one ponadto wiele dodatkowych funkcji. Mowa tu m.in. o opcjach takich jak timer, czy różne tryby pracy,  których zwykle kuchnię gazowe nie posiadają. Takie dodatki również korzystanie wpływają na komfort w trakcie gotowania. Zwłaszcza jeżeli pozwalają one na zwiększenie mocy grzania, roztapianie czy podtrzymywanie temperatury potrawy – nawet do kilku minut po wyłączeniu urządzenia. Nie da się jednak ukryć, że wyższą cenę zakupu takiej płyty oraz wysokość opłat związanych z wykonaniem przyłącza mogą zniechęcać wielu użytkowników. W połączeniu z koniecznością zakupu specjalnych garnków do gotowania na indukcji – opłaty te mogą okazać się nawet kilkukrotnie większe niż koszty zakupu urządzeń gazowych.

Bez wątpienia jednak że względu na komfort i bezpieczeństwo płyty indukcyjne są warte swojej ceny. Ryzyko oparzenia w trakcie gotowania na płycie indukcyjnej jest minimalne. Jest tak, ponieważ w trakcie jej stosowania nie nagrzewa się żadne pole grzewcze płyty. Ich użytkowanie staje sie zatem nie tylko łatwiejsze w czyszczeniu, ale i w codziennej eksploatacji. W porównaniu z nimi, koszty eksploatacji obu rodzajów płyt stają się mniej istotne. Kiedy bowiem w grę wchodzi bezpieczeństwo – cena nie powinna odgrywać większego znaczenia. Nie należy więc zbytnio brać ich pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Na samym końcu warto również wspomnieć o tym, że wielu użytkowników płyt indukcyjnych na pytanie, która z kuchenek jest lepsza – z pewnością potwierdzi, że jest to płyta indukcyjna. Ciężko bowiem byłoby się przestawić z niej na ponowne użytkowanie kuchni gazowej.