Mikrorachunek podatkowy – kogo dotyczy?

Mikrorachunek podatkowy – kogo dotyczy?

Pojęcie mikrorachunku podatkowego brzmi dość tajemniczo. Można więc śmiało zaryzykować stwierdzenie, że nie jest ono znane zdecydowanej większości z nas. Nie ma się temu co dziwić, bo jest to także pojęcie stosunkowo nowe. Dobrze byłoby więc się z nim zapoznać. Okazuje się bowiem, że dotyczyć może ono tak naprawdę każdego z nas. Warto byłoby również zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób można się ze swoim mikrorachunkiem podatkowym zapoznać. Jak się okazuje, nie jest to takie trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać.

Mikrorachunek podatkowy – najważniejsze informacje

Jak zaznaczono na wstępie, pojęcie mikrorachunku podatkowego naprawdę warto poznać, jeśli jeszcze nie jest nam znane. Definicja mikrorachunku jest na szczęście bardzo prosta. Otóż przede wszystkim jest to rachunek przypisany do danego podatnika. Warto mieć świadomość tego, że dzięki Ministerstwu Finansów, mikrorachunek podatkowy został utworzony dla każdego, kto posiada NIP lub PESEL. Nietrudno więc się domyślić, że wspomniany mikrorachunek będzie dotyczył nie tylko podatników, ale również płatników prowadzących działalność gospodarczą, a także płatników nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie jest więc to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób sprawdzić swój numer mikrorachunku podatkowego. Otóż jak się okazuje, możemy skorzystać z dwóch metod. Przede wszystkim, możemy udać się osobiście do urzędu skarbowego, pod który podlegamy i tam wygenerować swój mikrorachunek podatkowy.

Alternatywnym rozwiązaniem może być skorzystanie z tak zwanego Generatora mikrorachunku podatkowego, który został udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Działa on przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, także w święta. Aby móć skorzystać ze wspomnianego Generatora, należy posiadać jakieś urządzenie z dostępem do Internetu. Może to być smartfon, tablet, laptop, czy też komputer stacjonarny. Warto więc zdecydować się na rozwiązanie optymalne dla nas. Osoby, które chcą zaoszczędzić swój czas, najpewniej będą preferowały wygenerowanie mikrorachunku drogą internetową. Na osobistą wizytę w urzędzie skarbowym pokusić mogą się natomiast osoby starsze, które wolą wszystko załatwiać osobiście. Jeżeli chcemy wygenerować numer swojego rachunku, musimy oczywiście podać swój numer PESEL bądź też NIP. Należy dowiedzieć się tego, kto powinien podać PESEL, a kto NIP. Jeżeli nie wiemy, zawsze możemy skorzystać z pomocy doświadczonego urzędnika skarbowego.

Jakie podatki wpłaca się na mikrorachunek i czy jest on obowiązkowy?

Dobrze byłoby zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, czym mikrorachunek podatkowy jest, ale również i z tego, jakie podatki i opłaty się na niego wpłaca. Wreszcie, należałoby także mieć świadomość tego, czy mikrorachunek jest obowiązkowy. Otóż jak się okazuje, co do zasady na wspomniany mikrorachunek dokonuje się wpłat z trzech głównych źródeł. Są nimi rzecz jasna: PIT, VAT oraz CIT. Warto zaznaczyć, że na mikrorachunek podatkowy wpłaca się również tak zwaną daninę solidarnościową, jak również podatek od sprzedaży detalicznej. Co ważne, należy tam także dokonywać wpłat z tytułu opłat związanych z reklamami napojów alkoholowych. Wreszcie, na mikrorachunek podatkowy trzeba wpłacać również podatek cukrowy oraz tak zwany podatek “od małpek”. Jak się okazuje, do zapamiętania jest całkiem sporo. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy mikrorachunek podatkowy jest tak naprawdę obowiązkowy. Otóż, od 1 stycznia 2020 roku, zobowiązania z tytułu wspomnianego już PITu, VATu oraz CITu trzeba wpłacać właśnie na wspomniany mikrorachunek. Nietrudno więc wysnuć wniosek o tym, że jest on w praktyce obowiązkowy. Nie da się również ukryć, że jest on dość użytecznym rozwiązaniem, z którego naprawdę warto korzystać dla swojej własnej wygody oraz po to, aby mieć kontrolę nad uiszczanymi opłatami.

Co z zaległościami podatkowymi?

Jak powszechnie wiadomo, najlepiej byłoby nie mieć żadnych zaległości podatkowych. Niestety, niekiedy mamy z nimi do czynienia. Wiele osób zastanawia się wówczas nad tym, w jaki sposób będą rozliczone owe zaległości. Jeżeli mamy jakiekolwiek zaległości podatkowe, zostaną one uregulowane zgodnie z zasadami Ordynacji podatkowej. Nie musimy więc zastanawiać się nad tym, które zobowiązanie uregulować jako pierwsze, bo dzieje się to poniekąd automatycznie. Mikrorachunek podatkowy stanowi więc dość spore ułatwienie. Jeżeli jednak nie mamy żadnych zaległości podatkowych, to my wskazujemy w tytule przelewu, na poczet jakiego podatku dokonujemy wpłaty. Jeśli jednak z jakichś względów nie wskażemy w tytule przelewu jakichś niezbędnych informacji, decyzję podejmie pracownik urzędu skarbowego. Rozlicza się wówczas zobowiązanie, które posiada najstarszy termin wymagalności. Najlepiej byłoby więc mieć kontrolę nad swoimi zobowiązaniami podatkowymi. W niektórych przypadkach, kary za zwłokę lub za oszustwo są naprawdę bardzo wysokie. Zdecydowanie lepiej byłoby więc ich uniknąć.

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-mikrorachunek-podatkowy-kompleksowe-wyjasnienie

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy podatek można opłacić za inną osobę na jej mikrorachunek podatkowy. Taka kwestia na pewno jest warta wyjaśnienia. Okazuje się, że w myśl przepisów zawartych w Ordynacji podatkowej, jest to możliwe. Nie każdy będzie jednak do tego uprawniony. Otóż przede wszystkim, wśród podmiotów uprawnionych wymienić należy małżonka podatnika, jak również jego wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, macochę, ojczyma bądź pasierba. Takiej opłaty może dokonać również aktualny właściciel hipoteki czy też zastawu skarbowego. Niekiedy może zrobić to także osoba trzecia, ale dotyczy to wyjątkowych sytuacji. Wiele osób zastanawia się także nad tym, jak mikrorachunek podatkowy właściwie wygląda. Otóż należy zdawać sobie sprawę z tego, że jego struktura nie jest jakoś szczególnie skomplikowana. Miłośnicy prostoty będą więc zadowoleni. Mikrorachunek składa się z 26 znaków, a jego struktura prezentuje się następująco: suma kontrolna, numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku oraz identyfikator podatkowy.