Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – o czym trzeba pamiętać?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – o czym trzeba pamiętać?

Kredyt konsolidacyjny to efektywne udoskonalenie budżetu kredytobiorcy, szczególnie w okresie minimalnych stóp procentowych. Gospodarka, rosnąca inflacja, a przy tym polityka monetarna wymusza wręcz zadłużenie konsumpcyjne na społeczeństwie. Z drugiej strony zupełnie nie opłaca się oszczędzać ze względu na zgubny wpływ dodruku pieniądza. Jak podejść praktycznie do restrukturyzacji i wykorzystania potencjału kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych?

Warunki konsolidacji zmienne dla różnych banków detalicznych

Zapoznaj się z warunkami kredytu konsolidacyjnego i to krok po kroku. Dlaczego to takie ważne? Każdy bank detaliczny wprowadza własny regulamin dotyczący konsolidacji długów. Niektóre banki nie uwzględniają chwilówek czy zobowiązań krótkoterminowych spotykanych w sektorze pozabankowym. Inne natomiast decydują się na wsparcie takich klientów, ale pod warunkiem przedstawienia bardzo pozytywnej zdolności kredytowej. W teorii kredyt konsolidacyjny obowiązuje pod wszystkie grupy zobowiązań, ale w praktyce każdy bank detaliczny ma nieco inne pojmowanie sprawy, więc kredyt konsolidacyjny dopasuj do rodzaju długów, jakie posiadasz w danym momencie. To jeden z fundamentów działania na rynku kredytowym.

Jaki format czasowy konsolidacji?

Kredyt konsolidacyjny funkcjonuje w dwóch formatach czasowych, a mianowicie w wydłużonym wariancie, który oznacza oczywiście niską ratę miesięczną. Drugi wariant to maksymalne skrócenie okresu kredytowania i błyskawiczna spłata zobowiązania. W Polsce najczęściej, według raportów Biura Informacji Kredytowej stosuje się podejście wydłużające czas spłaty w zamian za uzyskanie znacznie lepszej, miesięcznej płynności.

Kredyt konsolidacyjny po wydłużeniu kosztuje więcej, więc kredytobiorcom zaleca się dokonywanie nadpłat, aby nieco zoptymalizować budżet po naprawieniu sytuacji ekonomicznej. Kredyt konsolidacyjny to narzędzie powszechnie dostępne w bankach detalicznych, ale wymaga złożenia oddzielnego wniosku do analizy, potwierdzenia zdolności kredytowej.

Uważaj na zachowanie pozytywnej zdolności kredytowej

Jeżeli nie masz stabilnego dochodu z dużym prawdopodobieństwem nie masz szans na naprawę zadłużenia. A zatem nie możesz przesuwać konsolidacji na ostatnią chwilę, bo za dużo ryzykujesz, nawet wykluczeniem, wejściem w spiralę zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny dotyczy kilku długów, minimum dwóch, powiedzmy konsumpcyjnych, czy nawet limitu na karcie kredytowej.

Do doradcy zajmującego się konsolidacją dostarczasz niezbędną dokumentacją, pełna informację o dotychczasowym zadłużeniu. Potwierdź wszystkie działania doradcy, aby nie okazało się, że musisz coś dopłacić. Takie przypadki też się zdarzają, kiedy zdolność kredytowa nie wystarczy do pełnej restrukturyzacji.

Słowo podsumowania

Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie w okresie niskich stóp procentowych, szeroko dostępne dla kredytobiorców z pozytywną zdolnością kredytową, premiujące zachowanie płynności w zamian za wydłużenie okresu obowiązywania umowy. Co myślisz o przedstawionych warunkach zadłużenia?