IKE – szansa na godną emeryturę

IKE – szansa na godną emeryturę

Wysoka emerytura jest dziś odległym marzeniem. Polski system emerytalny od dawna daje sygnały, że nie spełni oczekiwań dzisiejszych 40 i 50 latków, nie wspominając o osobach młodszych. Dlatego warto zainteresować się produktami finansowymi, które będą naszym zabezpieczeniem emerytalnym. Jedną z propozycji może być Indywidualne Konto Emerytalne.

Czym jest IKE?

Jak sama nazwa wskazuje, IKE to nasze zabezpieczenie emerytalne na wypadek (wysoce prawdopodobny) otrzymania wręcz głodowej emerytury z ZUS. Daje nam to możliwość indywidualnego gromadzenia pieniędzy na jesień życia, które będziemy mogli wypłacić dopiero w określonych warunkach, czyli między innymi po ukończeniu 60 roku życia (w niektórych przypadkach 55 lat). Jeżeli będziemy chcieli wypłacić nasze środki finansowe wcześniej, będziemy musieli zapłacić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%.

Ile można wpłacić na IKE?

Roczne wpłaty na Indywidualne Konto Emerytalne nie mogą przekroczyć trzech średnich krajowych miesięcznych pensji brutto. Ograniczenie wynika z faktu, że pieniądze zgromadzone na IKE najpewniej będą środkami nieopodatkowanymi, co nie jest na rękę rządowi. Rządzący zdecydowanie wolą, kiedy odkładamy pieniądze na przykład na lokatach bądź innych opodatkowanych produktach finansowych

Jak działa IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne może prowadzić jedna z instytucji:
– banki;
– fundusze inwestycyjne;
– zakłady ubezpieczeń;
– podmioty prowadzące działalność maklerską.

Aby utworzyć IKE należy podpisać umowę na jego prowadzenie z wybranym podmiotem. Następnie po wpłacie środków, podmiot prowadzący nasze konto stara się pomnożyć nasze pieniądze (w końcu IKE to nie rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy). Najczęściej robi to inwestując w papiery wartościowe. Dlatego dla bezpieczeństwa warto dobrze zapoznać się z umową oferowaną przez instytucję prowadzącą nasze IKE. Najlepszym zabezpieczeniem będzie podpisanie umowy ze znaną instytucją działającą od dłuższego czasu na rynku.

Czy poza wiekiem są jakieś ograniczenia wypłat z IKE?

Tak. Poza osiągnięciem wieku 60 lat należy spełnić jeszcze dwa warunki, jeżeli nie chcemy płacić podatku od zysków kapitałowych. Pierwszy z nich mówi, że środki na IKE należy wpłacać w co najmniej pięciu latach kalendarzowych. Co ważne, nie muszą to być kolejne lata, a dowolne pięć lat. Drugi warunek jest taki, że ponad połowę wpłat należy dokonać najpóźniej pięć lat przed dniem wypłaty środków. Nikt nie precyzuje, ile ponad połowę należy wpłacić w tym czasie, więc wystarczy nawet złotówka ponad połowę, aby spełnić warunek.