Kredyt gotówkowy na PIT

Kredyt gotówkowy na PIT

Oczywistością jest, że zaciąganie kredytu wiąże się z szeregiem formalności. W końcu bank musi upewnić się, że nie straci wydając pozytywną decyzję na wniosek danej osoby. Konieczność dostarczania pliku różnych dokumentów jest jednak bardzo uciążliwa dla potencjalnych kredytobiorców. Wtedy też zaczyna się poszukiwanie prostszych i szybszych rozwiązań. Usłyszeć można takie słowa: kredyt na PIT sprawne finansowanie przy minimum formalności. Czy jednak jest to prawda? Kiedy można uzyskać kredyt na PIT i czy rzeczywiście jest on opłacalny?

Na czym polega kredyt na PIT

Kredyt na PIT umożliwia zaciągnięcie zobowiązania przy pomocy jednego tylko dokumentu: zeznania podatkowego za zeszły rok podatkowy. W końcu zawarte w nim informacje w dużej mierze pokrywają się z tym, czego dostarczenia zazwyczaj wymaga od nas bank przy składaniu wniosku o kredyt. W ten sposób omijamy ogrom papierologii i znacznie przyspieszamy cały proces aplikowania o kredyt. Jedyne, co bank musi zrobić po otrzymaniu takiego wniosku, to przeanalizować zeznanie podatkowe danej osoby i sprawdzić jej historię kredytową, zazwyczaj w Biurze Informacji Kredytowej.

Kiedy można dostać kredyt na PIT

Kredyty na PIT są zazwyczaj limitowaną ofertą dostępną jedynie przez kilka miesięcy w roku, w okresie wypełniania zeznań podatkowych. Zazwyczaj można się z nimi spotkać od marca do maja, a czasem nawet czerwca. Nie wszystkie banki oferują tego typu kredyt, jako, że udzielenie go mimo wszystko stanowi pewne ryzyko dla banku. Chociaż PIT dostarcza szereg informacji o sytuacji finansowej danej osoby, mimo wszystko wciąż może okazać się, że taki przyspieszony proces wnioskowania o kredyt będzie dla banku niekorzystny.

Czym kredyt na PIT różni się od zwykłego kredytu

Tak naprawdę różnic nie ma wiele, poza znacznie mniejszą ilością formalności w przypadku kredytu na PIT. Musimy się jednak przygotować na to, że decydując się na zaciągnięcie kredytu jedynie przy wykorzystaniu zeznania podatkowego prawdopodobnie nie będziemy mogli otrzymać tak wysokiej kwoty, jak w przypadku tradycyjnego kredytu. Mniej atrakcyjne, chociaż oczywiście nie zawsze, mogą być także inne warunki kredytu: oprocentowanie, okres spłaty czy dodatkowe opłaty. Wobec tego warto porównać wszystkie dostępne na rynku oferty i dopiero wtedy wybrać tą najlepszą. Dodatkowo koniecznością jest przeczytanie każdej umowy przed jej podpisaniem. Tylko w ten sposób będziemy mogli uchronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami w toku spłacania kredytu.

Kredyt na PIT sprawne finansowanie przy minimum formalności – czy rzeczywiście? Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć sobie samemu, ale nie da się zaprzeczyć, że ta forma kredytu jest rzeczywiście znacznie mniej uciążliwa dla kredytobiorców.