Jakie rodzaje kredytów są dostępne na rynku?

Jakie rodzaje kredytów są dostępne na rynku?

 

Życie często nas zaskakuje i to nie zawsze do końca pozytywnie. Na naszej drodze pojawiają się czasem niespodziewane wypadki, które wymagają dodatkowej sumy pieniędzy. Może to być również zakup nowych mebli, czy samochodu, które wymagają sporego nakładu gotówki w krótkim czasie. Właśnie w takich sytuacjach świetnie sprawdzają się różnego rodzaju kredyty, dzięki którym jesteśmy w stanie pokryć bieżące wydatki oraz zainwestować na przykład w nowy sprzęt. Poniżej przedstawiamy ciekawe rodzaje kredytów, które możemy dostosować do własnych potrzeb.

Kredyty konsumpcyjne

Tego rodzaju kredyty są udzielane na określone potrzeby osobom fizycznym. Kwota kredytu, wysokość rat oraz okres ich spłaty są określane na podstawie tak zwanej zdolności kredytowej konsumenta, która jest obliczana na samym początku procesu. Warunki zaciągnięcia zobowiązania są określane w umowie, którą podpisuje przedstawiciel banku oraz osoba starająca się o kredyt. W umowie zawarte są informacje dotyczące między innymi wysokości zobowiązania czy terminu jego spłaty. Kredyty konsumpcyjne dzieli się na gotówkowe oraz bezgotówkowe. W przypadku tych pierwszych, bank wypłaca klientowi gotówkę lub przelewa środki na jego rachunek bieżących. Jeśli chodzi o drugi rodzaj, jego głównym celem jest opłacenie towarów już nabytych przez kredytobiorcę. To z kolei oznacza, że środki są przelewane od razu na rachunek sprzedawcy.

Kredyty hipoteczne

Inaczej nazywane są kredytami na dom lub na mieszkanie. Jest do długoterminowe zobowiązanie celowe, z którego środki można przeznaczyć tylko i wyłącznie na określony we wniosku cel. Zabezpieczeniem tego rodzaju kredytu jest hipoteka, którą ustanawia się na kupowanej nieruchomości. W momencie, kiedy kredytobiorca przestaje spłacać zobowiązanie, bank ma prawo do przejęcia nieruchomości. Podobnie jak w przypadku kredytów konsumpcyjnych, również kredyty hipoteczne są udzielane na podstawie podpisanej przez obie strony umowy. Zawiera się w niej informacje dotyczące między innymi wysokości zobowiązania oraz celu, na jaki a być ono przeznaczone.

Jeśli mowa o kredycie hipotecznym warto wspomnieć także pojęcie – kredyt refinansowy. Warunki kredytowania oraz ceny kredytów mogą znaczącą zmieniać się na przestrzeni lat. Dlatego też powstał produkt o nazwie kredyt refinansowy, który pozwoli nam zamienić kredyt hipoteczny na przestarzałych warunkach, na znacznie tańszy i korzystniejszy do spłaty.

Kredyty inwestycyjne

Tego rodzaju kredyty są przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy chcą opłacić nowe inwestycje mające na celu zwiększenie lub utrzymanie na obecnym poziomie majątku przedsiębiorstwa. Aby zobowiązanie zostało przyznane, kredytobiorca musi wnieść wkład własny, który wynosi zazwyczaj od 20 do 30%. Jest to najczęściej kredyt długoterminowy, ale bank może udzielić również zobowiązania krótkoterminowego lub średnioterminowego. Najczęściej tego rodzaju kredyty są