Jak dorobić do pensji?

Jak dorobić do pensji?

Co robić gdy pensja nie wystarcza na Twoje potrzeby i zobowiązania?

      Obecna sytuacja gospodarcza nie napawa optymizmem jeżeli chodzi o przyszłość. Podstawowe produkty i usługi drożeją raz szybciej, raz wolniej, a płace albo są ciągle na takim samym poziomie, albo rosną wolniej niż ceny. Jeżeli zastanawiasz się jak dorobić do swojej pensji, poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które mogą w znaczący sposób zmienić Twój budżet.

Sposoby na dorobienie do pensji.

      Jeżeli rozejrzymy się w koło nas, istnieje wiele sposobów aby podreperować swój budżet. Niektóre z nich będą wymagały pracy fizycznej, pozostałe pracy intelektu. Czasami do wykonania określonego zadania będą potrzebne obie cechy. Warto spróbować swoich sił we wszystkim co jest dostępne wokół bo być może okaże się, że to co na początku wydawało się nierealne pomoże w poprawieniu warunków życia.

Połączenie pracy na etacie z pracą dodatkową.

      Zakładając, że masz już pracę a chcesz dodatkowo dorobić, można to robić po tzw. ,,godzinach” lub w weekendy. Zajęcia jakie można wykonywać poza standardowymi godzinami na etacie to m.in:

  • praca u obecnego pracodawcy (nadgodziny),
  • praca w gastronomii (pomoc na kuchni, dowożenie jedzenia do klienta),
  • praca jako ,,tajemniczy klient”,
  • praca przez Internet (np. wypełnianie ankiet, polecanie produktów, wirtualna asystentka)

Inne możliwości poza standardowymi opcjami.

      Dorobić do pensji można nie tylko wykonując wyżej wymienione zajęcia. Innymi metodami do których można wykorzystać również Internet są np. zakłady bukmacherskie, czy spróbowanie szczęścia w grach losowych (totolotek). Trzeba jednak pamiętać, że w każdym z tych przypadków koniecznie jest zainwestowanie własnych środków, co w przypadku nie powodzenia wiąże się z ich całkowitą utrata. Do obstawiania zakładów bukmacherskich przyda się wiedza sportowa. Jednak i ona czasem nie wystarcza, gdyż wystarczy słabszy dzień drużyny/zawodnika i zakład okaże się przegrany.

Jak pogodzić pracę na etacie z wykonywaniem dodatkowych prac?

      Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek dodatkowego zajęcia warto zastanowić się jak znaleźć na niego czas. Często zdarza się, że po powrocie z głównej pracy nie mamy już sił na robienie czegokolwiek. Pomocnym w takiej sytuacji może być ustalenie pewnych stałych zasad, takich jak:

  • praca tylko w określonych porach (np. w każdy poniedziałek i środę między godziną 17-19)
  • maksymalne wykorzystanie wolnego czasu (np. w wolnej chwili możemy wypełnić krótką ankietę za co zainkasujemy kilka zł)

      Dorobienie do pensji to nie wszystko.

      Trzeba też pomyśleć nad tym, aby dodatkowe zajęcie nie zabierało całego naszego wolnego czasu. W zachowaniu równowagi między pracą a życiem osobistym istotną rolę gra odpoczynek, na który też musimy znaleźć czas. Zastosowanie się do wymienionych zasad pomoże zarówno w dorobieniu do pensji jak i uzyskania satysfakcjonującego poziomu życia.