Czy można zmienić pracę spłacając kredyt hipoteczny?

Czy można zmienić pracę spłacając kredyt hipoteczny?

Obecne warunki w Polsce sprawiają, że chcąc myśleć o zakupie własnego mieszkania, jednym a najlepszych rozwiązań jest wzięcie kredytu hipotecznego. Tego typu kredyty są przyznawane na bardzo długi okres, a jak wiadomo, czasami jesteśmy zmuszeni podjąć decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia. Jak zmiana pracy ma się do kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny, a zmiana praca przed podpisaniem umowy

W Polsce średni okres na jaki udzielany jest kredyt hipoteczny to 25-30 lat, jednak pozytywna decyzja kredytowa, jest uzależniona od wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest sytuacja zawodowa.

Warto pamiętać, że przystępując do rozpatrzenia wniosku o udzielenie kredyty hipotecznego, bank bierze pod uwagę okres naszego zatrudnienia oraz średnie wynagrodzenia z kilku miesięcy. Dlatego jeśli zamierzamy zmienić pracę, zaraz przed ubieganiem się o kredyt na mieszkanie, warto jedną z tych decyzji odłożyć w czasie. W innym przypadku, szansa na pozytywną decyzję znacznie maleje.

Zmiana pracy w trakcie spłaty kredytu hipotecznego

Bank który udzielił kredytu hipotecznego nie ma prawa zabronić nam zmiany pracodawcy, warto jednak pamiętać o jednym: umowa kredytowa obowiązuje nas cały czas, co oznacza, że jeśli po zmianie pracy nie występują żadne problemy ze spłacaniem zobowiązań wobec banku, nie musimy obawiać się żadnych konsekwencji.

Inaczej sytuacje wygląda, jeśli nowa praca oznacza znaczne obniżenie wynagrodzenia, które w konsekwencji będzie miało wpływ na regulowanie comiesięcznej należności jaka powinna wpłynąć na konto banku. W takiej sytuacji bank ma prawo rozpocząć postępowanie windykacyjne, jednak bardzo często, najpierw bank stara się pomóc rozwiązać problem zadłużenia.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

W przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego można wykupić specjalne ubezpieczenie, na podstawie którego ubezpieczyciel, przez określony czas, spłaca kredyt za nas. Oczywiście taka sytuacja może trwać tylko określony czas, jednak jest to dobra forma naszego zabezpieczenia, w momencie utraty zatrudnienia.

Zmiana pracy z kredytem hipotecznym? Tak, ale z głową

Kredyt hipoteczny jest formą finansowania, która znacząco ułatwia zakup własnego mieszkania. Niestety, jest ona związana z bardzo długim okresem kredytowania oraz dość wysoką miesięczną ratą kredytu. Obecnie, coraz rzadziej się zdarza, aby całe życie przepracować w jednej firmie. Na szczęście, zmiana pracy, jeśli raty kredytu będą regularnie spłacane, nie jest dla banku problemem. W razie podjęcia złej decyzji, możemy skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia, które da nam czas, na znalezienie nowej, bardziej opłacalne pracy.