Co zrobić jak się nie wie, co chce się w życiu robić?

Co zrobić jak się nie wie, co chce się w życiu robić?

Znalezienie własnego miejsca w życiu i robienie tego, co daje prawdziwą satysfakcję powinno być nadrzędnym celem każdego z nas. Wielu ludzi nie zastanawia się jednak nad tym, czy ich życie zmierza w ogóle w zadowalającym ich kierunku. Często zadowalamy się jedynie życiem z dnia na dzień, bez wielkich planów na przyszłość. Niestety, może to doprowadzić do tego, że pewnego dnia uderzy nas świadomość, że nie robimy tego, co daje nam radość.

Życie bez satysfakcji i poczucia bycia na własnym miejscu jest oczywiście możliwe, ale można je uznać za zmarnowane. Nigdy nie należy rezygnować ze swoich marzeń, chociażby o wyśnionym zawodzie czy wykształceniu, jedynie z powodu pozornych trudności czekających na drodze do tego. W przypadku niektórych ludzi pojawia się jednak jeszcze inny problem. Czasami bywa tak, że mimo płynących lat i zwiększającego się wieku, nadal po prostu nie wiemy, co chcielibyśmy w życiu robić. Czy oznacza to, że powinniśmy po prostu się poddać i robić mało interesujące dla nas rzeczy, aby tylko przeżyć?

Wcale nie musi tak być. Poszukiwanie własnej drogi w życiu bywa wyzwaniem, ale nie należy z tego rezygnować. Warto pomyśleć co można zrobić, aby znaleźć wymarzone dla siebie zajęcie.

Wiek nie ma znaczenia

Społeczeństwo oczekuje od nas dziś, że już w młodym wieku będziemy dokładnie wiedzieli, co chcemy w życiu robić. Od razu po skończeniu liceum musimy wybrać kierunek studiów, który w założeniu zdefiniuje całe nasze późniejsze życie zawodowe. Oczywiście, w przypadku wielu ludzi faktycznie tak jest. Niektórzy już we wczesnej młodości czy dzieciństwie odkrywają swoje pasje i powołanie, dzięki czemu mogą wcześniej rozwijać się w konkretnych kierunkach. Nie jest to jednak żadna norma ani warunek.

Wielu ludzi rezygnuje z poszukiwania swojego wymarzonego zajęcia jeszcze w młodości – często w latach dwudziestych swojego życia. Wydaje się nam, że jeśli w wieku nastoletnim nie dowiedzieliśmy się co chcemy robić, to tak naprawdę jest dla nas już za późno. Jest to bardzo błędne podejście.

Znane są historie ludzi, którzy odkryli swoją ścieżkę życiową dopiero w dorosłości i zdołali odnieść w poszczególnych dziedzinach ogromne sukcesy. Oczywiście, wiek w pewnym momencie zaczyna nieść ze sobą pewne ograniczenia. Ktoś w późnych latach 30 swojego życia będzie miał trudności na przykład z zostaniem profesjonalnym piłkarzem, bowiem zawodnicy zwykle w tym wieku są już na emeryturze. W takich sytuacjach trzeba jednak poszukać sposobów na związanie swojego życia z takimi dziedzinami w innej formie.

Każdy człowiek ma swoją historię, i każdy ma prawo do rozwijania się we własnym tempie. Czasami różne wydarzenia życiowe sprawiają, że nie jesteśmy w stanie poświęcić czasu na poszukiwanie swojej wymarzonej drogi. Warto po prostu dać sobie czas. Jeśli podejdziemy do tego na spokojnie, świadomość tego, co powinniśmy robić przyjdzie z czasem.

Nie zamykaj się na nowe możliwości

Jedną z najszybszych dróg prowadzących prosto do życiowej stagnacji i braku satysfakcji ze swoich zajęć jest ciągłe zamykanie się na nowe rzeczy. W pewnym momencie wydaje się nam, że nic nowego już nas nie zainteresuje, nie ma więc powodów do próbowania. W taki właśnie sposób koło nosa mogą nam przejść rzeczy, które być może stałyby się naszą życiową pasją.

Wyjście do ludzi i nawiązywanie nowych kontaktów to dość ogólna porada, ale niezwykle skuteczna. Nie warto zamykać się tylko w jednym gronie stałych znajomych. Osoby mieszkające w średnich czy większych miastach mają codziennie do wyboru całe mnóstwo ciekawych aktywności, które warto spróbować. Wieczór z planszówkami? Kurs tańca? A może ciekawy wykład?

Mogłoby się wydawać, że branie udziału “na siłę” w niektórych rzeczach nie ma sensu. Nie chodzi tu jednak o zmuszanie się do czegokolwiek, tylko o próbowanie. Chyba każdy z nas zna ludzi twierdzących, że nie podobają im się dane aktywności i nie mają ochoty ich próbować, nawet mimo tego, że nigdy tak naprawdę nie mieli z nimi styczności. Czasami wielkie życiowe pasje i kariery biorą się z takich właśnie rzeczy – z wyjścia od niechcenia z domu, aby spróbować czegoś nowego.

Nigdy nie przestawaj się uczyć

Kolejnym błędem popełnianym przez wielu ludzi jest nastawienie mówiące, że naukę kończymy po liceum lub po studiach. Później nie mamy już czasu na rozwijanie się czy uczenie nowych rzeczy, bowiem musimy poświęcić się pracy. W taki sposób całkowicie zamykamy się na wszystko, co może być ciekawe w naszym życiu.

Człowiek nigdy nie powinien przestawać się uczyć. Nie chodzi tu wyłącznie o zdobywanie życiowego doświadczenia, ale również o naukę nowych rzeczy i umiejętności, czy przyswajanie wiedzy z różnych dziedzin. Odnosi się to również do wcześniejszego punktu. Warto czasami spróbować nauczyć się czegoś nowego, nawet jeśli z pozoru nas to nie interesuje. Może to być nowy język czy gra na instrumencie.

Zapewne wielu ludzi zapyta teraz, jak coś takiego ma pomóc w znalezieniu idealnej życiowej ścieżki. Przede wszystkim tego typu aktywności bardzo pomagają nam w otwieraniu się na nowe możliwości. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, stale próbując czegoś nowego możemy w końcu natrafić na życiową pasję, która całkowicie nas pochłonie. Wtedy będziemy mogli zastanowić się nad przekuciem takiej pasji na karierę zawodową.

Również na studia nigdy nie jest za późno. Mitem jest, że na studia trzeba wybrać się zaraz po maturze, a później zwyczajnie “nie wypada” tego robić. Zarówno na studiach dziennych jak i zaocznych spotkać można mnóstwo ludzi po trzydziestce czy czterdziestce – dziś nie ma w tym niczego dziwnego. Przeciwnie, ciągłe rozwijanie się i poszerzanie swoich kompetencji jest bardzo pozytywnie odbierane zarówno przez społeczeństwo, jak i pracodawców.

Studia nie muszą nam oczywiście dać odpowiedzi co do idealnej ścieżki życiowej. Niemniej jednak otwierają nas na zupełnie nowe tematy, którymi być może wcześniej w ogóle się nie interesowaliśmy. Ponadto jest to miejsce, w którym poznajemy nowych ludzi – często bardzo inspirujących. Jest to zatem zarówno nauka, jak i inwestycja w samego siebie.

Odpowiedz sobie na zasadnicze pytania

Aby wiedzieć, co chce się robić w życiu, trzeba przede wszystkim znaleźć swoją pasję. Nie można następnie rezygnować z marzeń o połączeniu pasji z pracą zawodową. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, ale w zdecydowanej większości przypadków wystarczy odpowiednio dużo ciężkiej pracy i determinacji, aby się to udało.

Poszukiwanie swojej pasji to najważniejszy krok. Wielu ludzi nie ma z tym oczywiście większego problemu, bowiem od dzieciństwa pasjonują się konkretnymi tematami. Inni z kolei nie mają tak naprawdę żadnych szczególnych zainteresowań. Zwykle nie jest to jednak problem braku zainteresowań, tylko wspomnianej już niechęci do poszukiwań. Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że jakaś dziedzina mogłaby nas wciągnąć całkowicie i na całe życie – tylko dlatego, że nigdy jej nie spróbowaliśmy. Warto zatem szukać jak najwięcej i być po prostu aktywnym człowiekiem. Prędzej czy później natrafimy na coś, co faktycznie nas zaciekawi.

Kolejnym pytaniem jest to, czy na danej pasji da się zarobić. Obecnie możliwości w tej dziedzinie są bardzo szerokie, bowiem każdy z nas ma wiele narzędzi do zarabiania. Nie zawsze chodzi o zrobienie w danej dziedzinie ogromnej kariery czy też zbudowanie wielkiej firmy. Zarabiać można na przykład na pisaniu o swoich pasjach i dzieleniu się nimi w internecie.

Wydaje się, że prowadzenie bloga o swojej pasji – szczególnie jeśli są to niszowe sprawy – nie jest zbyt dobrym pomysłem na zarobek. Tymczasem w internecie znaleźć można mnóstwo przykładów ludzi, którzy zaczynali po prostu jako pasjonaci, omawiający swoje zainteresowania w internecie. Ci, którzy robili to naprawdę dobrze i przede wszystkim stale pracowali nad polepszaniem jakości swoich materiałów, doszli do naprawdę dużej popularności. Jeśli ktoś posiada odpowiednio wielu widzów, zarabianie nie jest już problemem. Nawet portale crowdfundingowe oferują w tej kwestii wielkie możliwości – jest to proste narzędzie, dzięki któremu czytelnicy mogą wspierać pracę każdego pasjonata.

Nigdy nie przestawaj szukać

Nie ma niczego złego w tym, że nie wie się, co chce się w życiu robić. Istnieją różne czynniki, które na to wpływają. W wielu przypadkach zwyczajnie nie mamy zbyt wiele czasu na zastanawianie się nad tym, bowiem pędzące do przodu życie codzienne i stały nawał zwykłej pracy nam to uniemożliwiają. Nie powinna to być jednak do końca wymówka. Złe jest to, że wielu ludzi przedwcześnie rezygnuje z poszukiwania swojej idealnej drogi, zakładając, że nic ciekawego już ich nie czeka.

Jeśli ktoś wcześnie się podda, prawdopodobnie pewnego dnia obudzi się, spojrzy wstecz i zda sobie sprawę z tego, że praktycznie zmarnował swoje życie. Lata, jakie upłynęły na niezbyt zadowalającej ani satysfakcjonującej pracy będą stracone. Właśnie dlatego należy nigdy nie ustępować w swoich staraniach i cały czas szukać, nawet jeśli jest do tego potrzebny czas.

Szukanie dotyczy również sposobu na połączenie swojej pasji z pracą. Często nie jest to łatwe, czasami faktycznie niemożliwe. W większości jednak potrzebna jest tylko determinacja i odwaga. Znalezienie wymarzonej, życiowej ścieżki to zadanie wymagające od nas gotowości na podjęcie pewnego ryzyka. Porzucenie pewnego i stabilnego życia po to, aby spróbować tego, co naprawdę chce się robić w życiu nie jest łatwą decyzją. Trzeba mieć również świadomość, że faktycznie może się to skończyć niepowodzeniem.

Każdy człowiek ma własną dziedzinę i rzeczy, do których jest stworzony. Smutne jest jedynie to, że prawdopodobnie większość ludzi nigdy tych rzeczy tak naprawdę nie odkrywa. Czasem dzieje się tak z powodu zwykłego lenistwa, czasami przez brak odwagi. Niezależnie od przyczyn, zawsze jest to ogromna strata. Każdy z nas powinien robić zatem wszystko, co tylko jest możliwe, aby samemu odszukać taką drogę. Dziś mamy ku temu większe możliwości, niż kiedykolwiek wcześniej w historii ludzkości. Trzeba to wykorzystać i zacząć budować takie życie, jakie będzie faktycznie satysfakcjonujące.