Czy karty płatnicze zastąpią gotówkę?

Czy karty płatnicze zastąpią gotówkę?

Płacenie kartami staje się codziennością. Ma również pozytywne skutki gospodarcze, ponieważ transakcje bezgotówkowe są bardziej ekonomiczne niż płatności gotówką. Wynika to z tego, że gotówkę trzeba zaprojektować, wydrukować wprowadzić do obiegu. Musi być ona umieszczana w bankomatach oraz przechowywana w specjalnych skarbcach, to wszystko generuje koszty. Mimo, że konto można dzisiaj założyć przez Internet a wiele banków oferuje bezpłatną obsługę konta oraz bezpłatne przelewy, wiele Polaków woli cały czas płacić za rachunki w okienku na poczcie.

Także za zakupy w tradycyjnych sklepach najczęściej płacimy gotówką. Mimo, że coraz więcej sklepów posiada terminale płatnicze. Z reguły są to jednak sklepy sieciowe takie jak markety czy delikatesy. Trudno jednak spodziewać się terminalu w osiedlowym warzywniaku. Liczba bankomatów, zwłaszcza w mniejszych miastach także pozostawia wiele do życzenia. Trudno o bankomat mniej popularnych banków a przed tymi gromadzącymi najwięcej klientów często ustawia się kolejka lub brakuje banknotów.

Ze sposobu płacenia kartą najczęściej korzystają osoby młode lub świadome finansowo. Niektórym ludziom wydawać się może, że taka transakcja nie jest bezpieczna, pobierana za nią jest prowizja lub w sklepie zostają dane na temat naszego konta. A przecież wystarczy trochę poczytać, aby wiedzieć, że to sklepy płacą za możliwość dokonania płatności za pomocą karty przez klienta, a nie na odwrót.

Mimo to, wiele banków nie zraża się postawą obywateli i często oferuje skorzystanie z możliwości, jakie daje posiadanie karty kredytowej. Przede wszystkim, taka karta może służyć do płacenia za zakupy w Internecie. Pomocna jest również przy weryfikacji konta na przykład na ebay albo paypal. Wystarczy podać jej numer, aby system zweryfikował nasze dane. Taką kartę kredytową możemy dostać w każdym banku. Oczywiście najlepiej postarać się o nią w banku, gdzie mamy założone konto. Warto zwrócić uwagę przy jej wybieraniu, jakie są koszty wypłaty gotówki z bankomatu oraz jaką prowizję oraz oprocentowanie będzie naliczał bank w przypadku przekroczenia limitu. Dzięki internetowym zestawieniom łatwo porównać różne karty. Poznamy więc wysokość opłaty za wydanie takiej karty, limit oraz odsetki, jakie będą naliczane, jeżeli nie spłacimy zaciągniętego w okresie kredytowania bez odsetek czyli po polsku tak zwanym „okresie łaski”.