Pętla pożyczkowa. Jak się z niej wydostać?

Pętla pożyczkowa. Jak się z niej wydostać?

Dostęp do kredytów, a szczególnie pożyczek jest bardzo łatwy. Nawet osoby zadłużone, ze złą historią kredytową, a nawet ci, wobec których prowadzona jest egzekucja komornicza, mogą w niektórych firmach finansowych otrzymać pożyczkę. Nie ma też problemu z kupieniem droższych urządzeń na raty. Można zdecydować się nawet na leczenie dentystyczne, za które płaci się w ratach czy tez na inne produkty lub usługi. Oczywiście pożyczki i układy ratalne to bardzo duże udogodnienie, każdy, kto potrzebuje bowiem środków finansowych lub też chce kupić coś, na co go w danej chwili nie stać, może zdecydować się na zadłużenie. Łatwy dostęp do pożyczek niesie jednak duże zagrożenie. Niezwykle łatwo wpaść w pętlę pożyczkową, czyli sytuację, w której pomimo chęci spłacania zaległości finansowych i wyjścia z długów, nie ma takiej możliwości, bowiem jest zbyt wiele pożyczek i innych zobowiązań do spłacania. Sytuacja taka jest bardzo trudna, bowiem zaległości rosną, a ryzyko egzekucji komorniczej staje się coraz bardziej realne. Jak wyjść z pętli pożyczkowej?

Należy przestać się zadłużać

Najgorszym – choć kuszącym – rozwiązaniem jest zaciąganie kolejnych pożyczek i przeznaczenie pieniędzy na spłatę wcześniejszych. Oczywiście na jakiś czas to może rozwiązać problem lub oddalić ryzyko egzekucji komorniczej. Nowe pożyczki jednak tez trzeba będzie spłacić, więc zadłużenie się nie zmniejszy, a zwiększy. Istnieje też oczywiście ryzyko tego, że w końcu firmy pożyczkowe – które wymieniają się informacjami o klientach – odmówią udzielania kolejnych pożyczek.

Dodatkowe pieniądze

Warto pomyśleć o pozyskaniu dodatkowej gotówki. Przy zadłużeniu i istniejącej lub mogącej zaistnieć windykacji komorniczej, rozsądnie jest poszukać dodatkowego zatrudnienia, spieniężyć rzeczy zbędne lub zamienić na tańsze, oczywiście pod warunkiem, że nie zostały wcześniej zajęte przez komornika. Dobrze też przeanalizować wydatki i zastanowić się czy tu nie ma szans na oszczędności. Już zmniejszenie pakietu telewizyjnego, rezygnacja ze stawiania samochodu na parkingu strzeżonym lub z wakacji, może przynieść realne oszczędności. Podobnie jak zwracanie uwagi na inne wydatki. W takiej trudnej sytuacji warto ograniczyć te zbędne – przypadkowe zakupy, wyjścia do kina, czy też wszelkie inne bez których można się obyć.

Kredyt konsolidacyjny lub pożyczka konsolidacyjna

Ciekawą opcją jest pożyczka konsolidacyjna lub kredyt konsolidacyjny. Warto o taki produkt pożyczkowy się postarać, bowiem dzięki niemu można wyjść z pętli pożyczkowej. Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka udzielana na spłatę zobowiązań. Klient nie otrzymuje pieniędzy – wszystkie są przelewane od razu na spłatę zadłużenia. Do spłacenia pozostaje tylko pożyczka konsolidacyjna, której raty są tak dopasowane, by ich spłacanie było możliwe. Przy spłacie zobowiązań pieniędzmi z pożyczki konsolidacyjnej, przestaje też rosnąć zadłużenie, odsetki, nie ma ryzyka wizyty komornika i dodatkowych opłat związanych z zadłużeniem. Pożyczkę konsolidacyjną oczywiście należy spłacać zgodnie z terminami

A w przyszłości rozsądnie jest ostrożnie podchodzić do pożyczek i kredytów i nie zadłużać się na tyle, by powstała pętla pożyczkowa lub kredytowa. oczywiście nie chodzi o to, by kredytów lub pożyczek unikać, ale decydować się na nie tylko wtedy, gdy mamy pewność, że ich spłata będzie możliwa. Rzecz jasna rozsądnie jest brać jedną, dwie pożyczki w jednym czasie, nie więcej. Przed podjęciem decyzji o wzięciu pożyczki, warto też uważnie przeczytać jej umowę i zrozumieć wszelkie zapisy. Podpis pod umową rodzi zobowiązanie, więc przeczytanie umowy i zrozumienie warunków pożyczki jest niesamowicie istotne.