W jakich sytuacjach może pomóc doradca finansowy?

W jakich sytuacjach może pomóc doradca finansowy?

Doradca finansowy to zawód, którego nazwa daje wskazówkę co do tego, czym może się zajmować osoba go wykonująca, ale nie daje pełnego obrazu. W związku z tym ktoś, kto planuje podjąć jakąś poważną decyzję finansową (przykładowo rozpoczęcie inwestowania lub zaciągnięcie kredytu hipotecznego), może nie być pewny, czy w jego konkretnym przypadku otrzyma od takiego doradcy wsparcie, czy też nie.

Z pewnością jest to kwestia, nad którą warto się chwilę zastanowić, ponieważ może ona mieć na dłuższą metę bardzo poważne skutki finansowe. Poniżej postaramy się dokładnie wyjaśnić, co należy do obowiązków doradcy finansowego, a także w jakich przypadkach jego pomoc będzie najcenniejsza. Zapraszamy!

Kim właściwie jest doradca finansowy?

Doradca finansowy to wykwalifikowany specjalista, który pomaga swoim klientom w pozyskaniu potrzebnych im środków bądź właściwym zarządzaniu obecnymi. W praktyce oznacza to wsparcie (pod różnymi względami – zarówno w zakresie doradztwa i analizy obecnej sytuacji, jak i załatwianiu spraw formalnych) przy zaciąganiu różnych typów kredytów, wyborze ubezpieczenia lub rozpoczęcia bądź kontynuowania przygody z inwestowaniem.

Obecnie często można spotkać się ze świadczeniem takich usług częściowo lub nawet całkowicie zdalnie – każdy powinien więc być w stanie znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Trzeba podkreślić, że usługi doradców finansowych nie bez powodu cieszą się w Polsce sporą popularnością. Duże zainteresowanie ich radami i wsparciem w procesie pozyskiwania różnych produktów finansowych wynika przede wszystkim faktu, że dzięki nim można na dłuższą metę oszczędzić sporo pieniędzy, a także czasu i energii.

Kiedy warto zwrócić się do doradcy finansowego?

Doradcy finansowi są specjalistami charakteryzującymi się dużą elastycznością. W związku z tym są w stanie udzielić fachowego, rzetelnego wsparcia w bardzo różnorodnych przypadkach, takich jak na przykład wspomniany już wybór polisy. Natomiast warto wskazać, że ich pomoc może być szczególnie korzystna w przypadku kredytów opiewających na duże kwoty, a więc w większości przypadków będzie to kredyt hipoteczny (ale podobna zasada obowiązuje między innymi w przypadku kredytów konsolidacyjnych).

Dla niewprawnego oka oferty w poszczególnych bankach mogą wydawać się niemal identyczne. Co więcej, osoba bez niezbędnej wiedzy i doświadczenia może mieć problem ze skutecznym prowadzeniem negocjacji z przedstawicielami banku. Jak łatwo się domyślić, doradca finansowy Warszawa nie ma takich problemów. W związku z tym przy dużych kredytach wsparcie doradcy może oznaczać dziesiątki tysięcy złotych oszczędności w odsetkach oraz prowizji od kredytu, a przy okazji takie rozwiązanie wiąże się także z mniejszą ilością niepotrzebnych nerwów.

Ekspert Finansowy Warszawa
ul. Stanisława Moniuszki 1
00-014 Warszawa woj. mazowieckie