Ile zarabia patolog? – specjaliści od kości

Ile zarabia patolog? – specjaliści od kości

Patolodzy kryminalni dzielą się też i na takich, którzy zajmują się szkieletami i oni mogą mieć wyjątkowo atrakcyjne zarobki, bo sprawy którymi się zajmują czasami dotyczą nawet osób, które zaginęły nie tylko lata, ale nawet dekady temu. Wiele znaczy też i to, że w tego typu przypadkach raczej nie trafia się na jakiś kompletny szkielet, tylko na fragmenty kości czaszki, oraz na fragmenty innych kości. Jednym słowem można trafić na ten jeden jedyny fragment uszkodzonej kości twarzy i z uszkodzenia wydobyć te kilka drobnych fragmentów metalowego narzędzia zbrodni. Takie analizowanie skąpych dowodów bywa niestety bardzo trudne, bo często trzeba poskładać czaszkę z wielu dość kruchych fragmentów, po to by specjalista mógł potem odtworzyć wygląd twarzy. Etap ten jest niezwykle istotnym, bo to dzięki niemu można odszukać daną ofiarę w bazie.

Specjaliści od rekonstrukcji twarzy.

Istotną częścią zespołu patologów badających sprawę sprzed wielu lat są eksperci od rekonstrukcji twarzy, bo to właśnie na podstawie ich pracy odtwarza się wygląd konkretnej osoby, a potem porównuje się te wizerunek ze zdjęciami osób zaginionych. W niektórych przypadkach trzeba taką rekonstrukcję ze zdjęciami osób zaginionych, którzy zaginęli kilka dekad temu i to rzecz jasna są bardzo trudne sprawy, bo te konkretne osoby mogą być trudnymi, jeśli chodzi o tę w stu procentach trafną identyfikację. Ludzie którzy mogliby rozpoznać kogoś zamordowanego przed laty raczej sami są też zmarłymi i dlatego też pozostają tylko te fotografie sprzed wielu lat. One mają wady, czyli są małe i niezbyt dokładne i co równie istotne jest ich niewiele. Dlatego też nawet jeśli można stwierdzić, że daną osobę dekady temu zamordowano, to taka stuprocentowa identyfikacja raczej jest nie możliwą. Równie wiele znaczy też i to, że sprawca danej zbrodni może już nie żyć od wielu lat i z tej przyczyny sprawy tego typu rozwiązuje się tylko po to, by dać rodzinie jak najwięcej odpowiedzi.

Sprawy, które mają ponad kilka lat i nie więcej niż dziesięć.

Patolog sądowy dobrze wie z własnego doświadczenia, że ciało zakopane gdzieś w lesie już po ponad roku jest szkieletem z minimalną ilością tkanek miękkich. Dlatego też po tych czterech lub pięciu latach można jedynie analizować ślady na kościach. Rzecz jasna tego typu sprawy są nadal świeżymi, czyli jakimiś dowodami wyciągniętymi z kości lub śladami na nich zajmują się technicy kryminalni. Mowa tu o tym, że jeśli już znajdzie się ślad tej śmiertelnej rany na kości to robi się wyjątkowo wiele by z tych zagłębień pozyskać jakieś istotne fragmenty narzędzia zbrodni, które potem się dość długo analizuje. Wszystkie te badania trzeba wykonać bardzo drobiazgowo i na dokładkę wszystko udokumentować i na zdjęciach i na papierze, po to by prokuratura miała jak najwięcej tych mocnych dowodów. Na dokładkę przyda się także ta rekonstrukcja twarzy wykonana przez eksperta, a jej wykonanie może być niezwykle trudnym, bo sprawca mógł nawet podjąć się próby zniszczenia kości twarzy.

Wyjątkowo trudne sprawy.

Niektórzy patolodzy kryminalni wiedzą doskonale o tym, że najtrudniej jest wtedy gdy zamiast całej czaszki ma się jedynie te kilkanaście kości twarzy i to poważnie zniszczonych i na dokładkę kilkanaście innych kości wskazujących na to, że konkretną osobę zamordowano w wyjątkowo brutalny sposób. Z tego typu materiałem dowodowym dosłownie trzeba postępować tak jak z jajkiem, czyli jeśli dana osobę zamordowano kilka lat temu, to rozwiązanie konkretnej sprawy może być nawet dwadzieścia razy trudniejsze od innych spraw kryminalnych, bo te inne są zazwyczaj prostszymi ze względu na znaczną ilość dowodów. Jeśli zaś ten materiał dowodowy to tylko jakieś kilkadziesiąt fragmentów kości, które łącznie ważą tyle co typowy laptop to zaczyna się robić bardzo trudno. Warto też pamiętać o tym, że patolog ustalający przyczynę zgonu w tych przypadkach może nie zarabiać więcej od innych patologów, ale niestety będzie on dłużej pracować.

Ile znaczy pomoc eksperta od rekonstrukcji twarzy?

Ekspert od rekonstrukcji twarzy także jest patologiem kryminalnym i co najistotniejsze specjalizuje się on w rekonstruowaniu twarzy i co równie istotne wykona on swoją pracę także wtedy gdy dysponuje on kilkunastoma fragmentami kości twarzy. Jakiś czas temu tacy eksperci byli wybitnie cenienie, bo na podstawie fragmentów tych kości robili gipsowe odlewy, potem z ich użyciem odtwarzali całą czaszkę, a następnie powlekali ją gliną modelarską tworząc model, który da się sfotografować. Obecnie taki ekspert wykonuje rekonstrukcję cyfrową, która jest o wiele prostszą i jej wykonanie to nie miesiące pracy.