Doradca finansowy – co warto o nim wiedzieć?

Doradca finansowy – co warto o nim wiedzieć?

Doradca finansowy to, jak wskazuje już sama nazwa, osoba, która doradza swoim klientom w sprawach związanych z różnymi produktami finansowymi. Przede wszystkim mowa tutaj o kredytach, natomiast wsparcie takiego doradcy można uzyskać również w innych obszarach, takich jak na przykład ubezpieczenia.

Zanim zdecydujemy się poprosić taką osobę o wsparcie, czy to właśnie w kwestii zaciągnięcia zobowiązania finansowego, czy w innej, jest kilka pytań, które mogą chodzić nam po głowie. Kwestie, które poruszane są najczęściej, dotyczą między innymi tego, kto jest pracodawcą takiego doradcy i ile kosztują jego usługi. Wszystko wyjaśnimy poniżej!

Czy doradca finansowy jest pracownikiem banku?

Często można spotkać się z pytaniem, czy doradca finansowy jest pracownikiem banku. Łatwo zrozumieć, z czego ono wynika – potencjalni kredytobiorcy często obawiają się, że zostanie im polecona niekorzystna oferta, ponieważ ekspert musi promować produkty tylko danej instytucji finansowej, nawet, jeśli inna oferuje bardziej atrakcyjne parametry. W rzeczywistości jednak nie ma powodu do obaw.

Niezależny doradca finansowy Kraków nie jest bezpośrednio zatrudniony przez jednej konkretny bank. Zamiast tego nawiązuje on współpracę z różnymi instytucjami. W ten sposób może oferować swoim klientom znacznie szerszy (a także bardziej korzystny) wachlarz kredytów i innych produktów finansowych. Klienci mogą mieć pewność, że nie przepłacą, a na pierwszym miejscu stała będzie zawsze transparentność.

Warto pamiętać, że w każdej chwili można poprosić doradcę o wyjaśnienie jakiejś kwestii, odpowiedzenie na pytanie związane z kredytem czy wskazanie, co sprawia, że koszt zobowiązania będzie taki, a nie inny. Należy korzystać z tej możliwości, jeśli nie jest się czegoś pewnym lub ma się jakieś wątpliwości.

Ile kosztują usługi doradcy finansowego?

Przyszłym kredytobiorcom w większości przypadków zależy na tym, aby kredyt był tańszy, a nie droższy. Niektórzy mogą więc czuć pewną niepewność w związku z zaangażowaniem w proces jego pozyskiwania doradcy finansowego. Nie trzeba jednak martwić się tą kwestią, ponieważ na mocy wspomnianych wcześniej współprac, które doradca zawiera z bankami, to one wypłacają mu wynagrodzenie.

Dzieje się tak jednak tylko w przypadku, kiedy dojdzie do podpisania umowy kredytowej. Można więc mieć pewność, że priorytetem dla doradcy będzie satysfakcja kredytobiorcy z przedstawionej mu oferty. Jednocześnie nie trzeba poświęcać na jego usługi własnych środków. Jest to więc ciekawa alternatywa dla zaciągania kredytu samodzielnie, co również nic nie kosztuje, ale wiąże się z ryzykiem wybrania nieodpowiedniej oferty lub popełnienia błędu podczas załatwiania wszystkich formalności związanych z kredytem.

Ekspert Finansowy Kraków
ul. Bracka 2
31-005 Kraków
woj. małopolskie