Karta kredytowa – nieocenione wsparcie czy ogromne ryzyko?

Karta kredytowa – nieocenione wsparcie czy ogromne ryzyko?

Zgodnie z definicją karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, która posiada limit kredytowy przyznany przez bank. Cieszy się ona niezwykłą popularnością. W Polsce aktualnie kartę kredytową posiada około 6 milionów mieszkańców. Co ważne warto wiedzieć, że owa karta jest jedną z form zadłużenia. Może wydawać się ona ofertą niezwykle atrakcyjną, ale korzystanie z niej niesie za sobą pewne konsekwencje. Charakteryzuje się ona wygodą w płaceniu oczywiście pod warunkiem, że jej używana jest w sposób rozsądny i odpowiedzialny. Aby stać się posiadaczem owej karty należy posiadać stałe źródło dochodu (regularne wpłaty na konto) oraz pozytywną historię kredytową. Bank na podstawie spełnienia powyższych warunków jest w stanie taką kartę wydać z oprocentowanym limitem kredytowym. Karta kredytowa nie musi być powiązana z kontem osobistym w banku, u którego staramy się o jej wydanie. Korzystanie z niej polega na wyczerpaniu limitu wcześniej określonego przez bank. Samo jej istnienie może wydawać się dla niektórych osób dość kontrowersyjne z powodu ryzyka, jakie za sobą niesie. Jak to wygląda w rzeczywistości? Jakie są jej wady i zalety? O tym przeczytacie właśnie tutaj.

1. Wady posiadania i korzystania z karty kredytowej.

Często zdarza się, że koszty karty kredytowej ponosimy już przed jej posiadaniem. Do procedury wydania karty może być doliczana opłata właśnie z tego tytułu. Warto również przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznać się z tabelą opłat i prowizji wynikających z posiadania owej karty. Karty zarówno debetowe jak i kredytowe wydawane są na wyżej ustalony limit czasowy. Co ciekawe, wiele placówek nie informuje potencjalnych posiadaczy takiej karty o dodatkowej opłacie z tytułu ponownego jej wydania po zakończeniu pierwotnego limitu ważności.

Karta kredytowa nie będzie optymalnym wyborem dla każdego z Nas. Osoby, które posiadają niestabilną sytuację finansową, z niespłaconymi wcześniejszymi zobowiązaniami nie powinny nawet brać pod uwagę ewentualne posiadanie takiej karty. Wszyscy ci, którzy charakteryzują się impulsywnym działaniem pod wpływem chwili powinni wystrzegać się wszelkich kart (debetowa jest standardem, choć może również doprowadzić do utraty wszystkich oszczędności). W tych przypadkach przyniesie ona więcej szkody niż korzyści.

Nie można zapomnieć o najważniejszym aspekcie korzystania z karty kredytowej. Mowa tu oczywiście o obowiązkowej spłacie zaciągniętej kwoty pieniędzy. Przeznaczony jest na to określony czas, który wyznacza bank przed podpisaniem umowy.

Karta kredytowa niesie za sobą ogromne ryzyko poważnego zadłużenia, z którego proces uwolnienia może być nie lada wyzwaniem. To niezwykła pokusa by dokonywać zakupu pod wpływem chwili a nawet może stać się uzależniające. W skutek tego, pod koniec miesiąca mamy ogrom nowo zakupionych przedmiotów, które nie mają praktycznego zaufania a w nas rośnie poczucie winy i porażki.

2. Zalety posiadania i korzystania z karty kredytowej.

Podstawowym walorem posiadania takiej karty jest zarówno wygoda i pośrednio bezpieczeństwo – nie musimy zabierać ze sobą gotówki, jest mniejsze ryzyko kradzieży a przy ewentualnym zajściu takiej sytuacji bez problemu można tą kartę zastrzec.

Do jej posiadania nie istnieje minimalny próg dochodowy. Coraz częściej uzyskują ją studenci czy emeryci. Wniosek o jej posiadanie można złożyć nawet online. Decyzja o wydaniu jest możliwa do otrzymania od ręki.

Karta kredytowa jeżeli jest rozważnie użytkowana może znacznie ułatwić życie. Za jej pomocą możemy w pewnych sytuacjach kontrolować wydatki, ponieważ mamy dostęp do naszej historii płatności. Nierzadko zdarza się również, że jej posiadanie niesie za sobą wiele zniżek, bonów lub kodów rabatowych.

Dla posiadaczy karty istnieje również okres bezodsetkowy – kilkadziesiąt dni na darmowe spłacenie zaciągniętego zadłużenia bez pobierania odsetek ze strony banku.