4 sposoby na skuteczniejsze oszczędzanie pieniędzy

4 sposoby na skuteczniejsze oszczędzanie pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy dla jednych jest oczywistością, dla innych zaś niemalże niewykonalnych zadaniem. Przyznać trzeba, że oszczędzanie wymaga pewnej dozy samodyscypliny i umiejętności odkładania swoich zachcianek na później. W procesie gromadzenia pieniędzy częściej niż silna wola kluczową rolę odgrywają konkretne nawyki i umiejętności. Poznaj .

1. Systematyczność

Truizm? Możliwe, ale jest to fundament zdrowych finansów i podstawa efektywnego powiększania swojego majątku. Systematyczność tyczy się wszystkiego, co związane z finansami – od terminowego spłacania rat kredytów i pożyczek począwszy, przez regularne odkładanie drobnych kwot, aż do wyszukiwania okazji inwestycyjnych. Bez dyscypliny nie sposób osiągnąć pożądanych efektów w zadowalającym czasie.

2. Spisywanie i planowanie wydatków

Jest to nawyk, którego wyrobienie natychmiast podniesie świadomość własnych potrzeb finansowych, ale też pieniędzy, które bezwiednie są wydawane pod wpływem impulsu. Gromadzenie paragonów i spisywanie wydatków daje możliwość wglądu w to, na co wydawane są pieniądze. Dzięki takiemu zabiegowi możliwa jest eliminacja tych kategorii wydatków, które szczególnie nie służą portfelowi.

Drugą kwestią jest planowanie, na co chcemy wydać pieniądze. Warto uwzględnić tu zarówno comiesięczne, regularne wydatki na jedzenie, czynsz, media itd., jak również wydatki nieregularne (np. urodziny, święta, wakacje), a nawet wydatki związane z sytuacjami awaryjnymi (np. koszty naprawy samochodu, koszty nieprzewidzianego leczenia). Dokładne rozplanowanie swojego budżetu pozwoli na lepsze gospodarowanie swoim majątkiem, co bezpośrednio przyczyni się do zwiększenia zasobności portfela, choćby poprzez zminimalizowanie niepotrzebnych wydatków.

3. Posiadanie celu oszczędnościowego

Po co oszczędzać, jeśli nie nawet nie wie się na co? Brak ściśle wytyczonego celu jest jak próba podróżowania bez odpowiedniej mapy – być może uda się dokądś dojechać, ale wątpliwe, ze będzie to miejsce, w których chcieliśmy się znaleźć. Cel oszczędnościowy oprócz tego, że daje jasno określone miejsce, do którego zmierzamy, to dostarcza również motywacji do oszczędzania. Nic nie cieszy bardziej niż świadomość, że codzienne przybliżamy się coraz bardziej do upragnionego celu.

4. Automatyczne oszczędzanie

Automatyczne oszczędzanie to funkcja dostępna w kilku bankach w Polsce. Jest to pewien trik, który pozwoli oszczędzać nawet bez naszej świadomości. Polega on na tym, że podczas podczas każdej płatności kartą bankową, pewna niewielka kwota będzie pobierana ze zwykłego rachunku i przelewana na konto oszczędnościowe. W ten sposób nawet po krótkim czasie na koncie oszczędnościowym może uzbierać się całkiem pokaźna suma, a my w tym celu nie podjęliśmy żadnego nadmiarowego działania, może poza włączeniem odpowiedniej usługi w banku.