Wesele – finanse i ubezpieczenia.

Wesele – finanse i ubezpieczenia.

W życiu większości młodych ludzi przychodzi taki moment, w którym odczuwają chęć założenia rodziny. Każdy z nas może mieć inne priorytety w tej kwestii. Jedni pragną najpierw zapewnić sobie stabilność finansową, mieszkaniową i rodzinną. Inni natomiast jako pierwsze stawiają za cel zawarcie związku małżeńskiego, a następnie stopniową stabilizację. Zarówno jedni jak i drudzy zdają sobie sprawę z tego, że utrzymanie rodziny może okazać się nie lada wyzwaniem, a stabilność finansowa to kluczowy czynnik spokojnego życia domowników. W dążeniu do wyznaczonego przez siebie celu napotkacie w większości przypadków jeden, niezwykle kosztowny wydatek. Mowa tu oczywiście o organizacji ślubu i wesela. Co ciekawe, nasz kraj jest pod tym względem bardzo zróżnicowany i w każdym jego regionie panują inne zwyczaje i przesady. W naszym artykule skupimy się głównie na aspekcie finansowym, ponieważ narzeczeni planując imprezę nie do końca są świadomi ile finalnie może wynieść taka impreza. Zaplanowany budżet często już na samym początku okazuje się niewystarczający, a funduszy brak. Na czym można zaoszczędzić? Czy istnieje skuteczny środek na zabezpieczenie naszych weselnych funduszy. Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie właśnie tu.

1. Realne koszty organizacji imprezy.

Zacznijmy od tego, by poinformować Was o prawdziwych zobowiązaniach wynikających z tego tytułu. Jakąkolwiek kwotę nie przygotujecie to w rzeczywistości okaże się ona niedostateczna. Planując imprezę zgodnie z jej harmonogramem rozpocznijmy od ceremonii ślubnej. Mało kto wie, że koszt jej organizacji często może dorównać kosztom przyjęcia weselnego. Ofiara za udzielenie sakramentu małżeństwa to zwykle temat tabu. Zazwyczaj o jej kosztach finalnie decydują młodzi, lecz często jest to suma sugerowana przez kapłana. Może się ona wahać od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. To nie koniec! Znaczenie droższa może okazać się usługa dekoracji kościoła. Bukiet dla panny młodej, świadkowej, butonierki dla panów, dywan prowadzący do ołtarza, ozdoby na ławki w Kościele, kwiaty na ołtarz, dekoracja samochodu ślubnego, wynajęcie pokrowców na krzesła dla młodej pary – wszystko będzie niezwykle drogim wydatkiem. Koszt takiej usługi (nie wliczając dekoracji sali weselnej) to 400 – 2000 złotych. Cena uzależniona jest przede wszystkim od gatunku kwiatów wybranych przez młodych, podmiotu przyjmującego zlecenie ( zazwyczaj firmy dekoracyjne mają droższy cennik od osób prywatnych). Do kosztów związanych z ceremonią koniecznie należy doliczyć wynagrodzenie organisty (często zdarza się, że zostaje on opłacony za pośrednictwem kapłana) oraz wynagrodzenie oprawy muzycznej w postaci chórku lub jednej osoby.
Kolejnym kluczowym miejscem, które pochłonie większość naszych funduszy organizacyjnych jest sala weselna. W zależności od jej rodzaju i lokalizacji ceny za wynajem mogą okazać się znacząco różnic. W większości przypadków młodzi płacą za tak zwany “talerzyk”, czyli od ilości gości potwierdzających przybycie na uroczystość. W różnych regionach Polski ceny będą inne, lecz zazwyczaj wahają się one od 150 do 400 zł za osobę. Pamiętajmy, że do liczy gości należy doliczyć osoby postronne w postaci zespołu, fotografa, kamerzystę lub innych osób, w zależności od tego, na jakie atrakcje się zdecydujecie. Kolejnym sporym wydatkiem okazać się może wynajęcie owej ekipy, która zadba o owocne spędzenie czasu gości. W tej kwestii macie szeroki wachlarz możliwości. Najpopularniejsze usługi to: zespół/DJ (2500 – 8000 zł), fotograf i/lub kamerzysta (1800 – 5000 zł), fotobudka (1000 – 2000 zł), ciężki dym na pierwszy taniec młodej pary (800 – 1500 zł), animatorka dla dzieci (200 – 500 zł). Takim sposobem dotychczasowy koszt organizacji ślubu i wesela może sięgać blisko 50 000 złotych. Oczywiście są to sumy bardzo ogólne, zdajemy sobie sprawę, że mogą być one wyższe lub niższe w zależności od województwa. To nie koniec! Dekoracja sali weselnej to temat rzeka. Często taką usługę oferują same domy weselne, jednak w większości przypadków musicie traktować to jako dodatkowy wydatek. Jeżeli zdecydujecie się na pełen pakiet dekoracyjny (kościół + sala) istnieje opcja wygenerowania drobnych oszczędności z tego tytułu. Koszt dekoracji samej sali może wahać się od 700- 4000 i oczywiście może być różny w zależności od materiałów końcowych, tak jak w przypadku dekoracji Kościoła. Pozostaje nam ostatni, niezwykle ważny aspekt organizacyjny. Mowa tu oczywiście o wydatkach związanych z przygotowaniami w dniu ślubu. I chyba nie ulega wątpliwości że największym kosztem okazuje się zazwyczaj ubiór panny młodej. Suknia, makijaż, fryzura, bielizna, buty, biżuteria – całości kosztów nie da się podsumować. Często panny młode decydują się na kupno sukni ślubnej z drugiej ręki. Mogą tym samym zmniejszyć koszta nawet o połowę. Ubiór pana młodego, czyli klasyczny garnitur lub smoking to koszt w granicach 1500 – 4000 złotych. Do dodatkowych kosztów przygotowawczych możemy również zaliczyć kupno obrączek ślubnych ( 2000 – 10 000 złotych), podziękowania dla rodziców (400 – 1000 złotych), koszt zaproszeń ślubnych (100 – 1000 złotych), opłatę w Urzędzie Stanu Cywilnego (w przypadku ślubu konkordatowego – 80 zł) czy tort i ciasta weselne ( 1500 – 2500 złotych). Podsumowując, z uwzględnieniem wszelkich możliwych kosztów, wesele może sięgać blisko 100 000 złotych.

2. Gdzie szukać oszczędności.

Doskonale zadajemy sobie sprawę z tego, że mało kto dysponuje tak imponująca kwotą na organizacje ślubu i wesela. W wielu regionach Polski część finansowego obowiązku przejmują rodzice z obu stron pary młodej. Jednak coraz częściej zaczyna się odchodzić od tego zwyczaju. Młodzi ludzie, którzy stawiają na kreatywność i pomysłowość szukają oszczędności na własną rękę. Wiele tych sposobów zostaje w polskiej kulturze na stałe. Przede wszystkim na popularności zyskują śluby we wszystkie inne dni niż tradycyjna sobota i w każde inne pory roku niż lato. Usługodawcy weseleni chętnie podejmują taką współpracę. W ten sposób młodzi są w stanie zaoszczędzić na większości kluczowych wydatków. Ze względu na coraz większą dostępność materiałów i inwencję twórczą, młodzi częściej decydują się na zorganizowanie dekoracji zarówno w kościele i na sali we własnym zakresie. Zamawiając kwiaty w hurtowniach lub kupując je na giełdzie generują oszczędności sięgające kilku tysięcy złotych. Wystarczą chęci, odrobina wolnego czasu i towarzystwo rodziny i znajomych do wykonania zadania. Panny młode, jak już wcześniej wspomnieliśmy często decydują się na kupno używanych sukni ślubnych. Takie perełki można znaleźć już od 300 złotych! Należy wziąć pod uwagę fakt, że ceny sukien w salonach zaczynają się od 1800 złotych. Innym sposobem na zaoszczędzenie kilkuset złotych na organizacji wesela jest samodzielne wykonanie zaproszeń ślubnych i winietek na salę. Wystarczy posiadać dobrą drukarkę, konkretną koncepcję oraz wysokiej jakości papier. Takimi właśnie sposobami jesteśmy w stanie zapanować nad ślubnym budżetem.

3. Ubezpieczenie wesela.

W Polsce w dalszym ciągu jest to niedostępna opcja dla młodej pary. Jak sami dobrze wiemy, los pisze różne scenariusze. Tak jak ubezpieczacie przyszłość swoją, bliskich, nieruchomości i majątek, tak chcielibyście zabezpieczyć ceremonię. Ostatnie wydarzenia na rynku weselnym pokazały wszystkim, że nie wszystko może pójść po naszej myśli. Wielomilionowe straty usługodawców oraz ogromne koszta podniesione przez pary młode spowodowane zostały sytuacją pandemiczną w kraju i na świecie. Ku naszej rozpaczy w Polsce jeszcze żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie podjęło się stworzenia takiej oferty. Jednak fakt, iż w kraju nie ma takiej możliwości nie oznacza, że taka opcja nigdy nie powstanie. Możemy przypuszczać, że polskie instytucje pójdą śladem krajów zachodnich, gdzie taka forma jest ogólnodostępna. Występuje ona w trzech głównych wariantach: rekompensaty z powodu niedopełnienia obowiązków usługodawców, wypadków losowych oraz odpowiedzialności cywilnej (w przypadku uszczerbku zdrowia gości czy zniszczeń na sali). W Polsce istnieje tylko opcja wykupienia indywidualnego OC i NNW, które chroni nas przed nieszczęśliwymi wypadami. Istnieje także opcja dochodzenia odszkodowania od usługodawców z tytułu niepoprawnie wykonanej usługi, zabiegu czy niedopełnienia swoich obowiązków.