RRSO: co to jest i jakie ma znaczenie przy kredycie?

RRSO: co to jest i jakie ma znaczenie przy kredycie?

Mając na swoim koncie już jakiś kredyt wiesz, że zawsze spłaca się więcej niż się pożyczyło. Dlaczego? Kredyty są produktem bankowym, a za każdy produkt się płaci. Nie ma nic za darmo, ale też nie ma jednej ceny. To ile kosztuje kredyt zależne jest od wielu czynników. Oferty banków różnią się między sobą, nierzadko bardzo znacząco. Jak sprawdzić ile kosztuje dany kredyt? Wystarczy obliczyć RRSO. Czy co, tak dokładnie?

RRSO: co to jest?

Informacja o RRSO  pojawia się w każdej reklamie kredytu lub pożyczki. Musi się pojawiać, ponieważ jest to regulowane prawnie. Jednak co ten tajemniczy skrót oznacza? Pod RRSO kryje się Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Nie oznacza to jednak, że RRSO odnosi się tylko do oprocentowania produktu finansowego. Tak naprawdę RRSO określa wszystkie koszty jakie są związane z zaciągnięciem kredytu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie porównać ze sobą różne oferty i stwierdzić, która rzeczywiście jest najlepsza. 

Na RRSO składa się kilka czynników. Do kosztów, które będzie musiał ponieść kredytobiorca możemy zaliczyć: odsetki, ubezpieczenie, prowizję oraz pozostałe opłaty manipulacyjne (np. za złożenie wniosku). Innymi słowy RRSO określa całkowity koszt kredytu, jaki będzie musiał ponieść konsument. 

Jak obliczyć RRSO?

Wzór na obliczenie RRSO jest dosyć skomplikowany. Dlatego dla osób niewtajemniczonych samodzielnie obliczenie wskaźnika może być za trudne. Często okazuje się też niemiarodajne. Jeśli chcesz poznać całkowity koszt kredytu, to najlepszą opcją dla ciebie będzie skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Specjaliści z Habza Finanse obliczą RRSO za ciebie i pomogą ci wybrać najkorzystniejszą ofertę. Innym rozwiązaniem, jednak mniej kompleksowym jest skorzystanie z internetowego kalkulatora, przeznaczonego do obliczania RRSO. 

Wysokość RRSO

Częstym błędem jest przekonanie, że im niższe RRSO tym korzystniejsza jest dana oferta. Jednak nie zawsze okazuje się to być prawdą. Wysokość RRSO jest uzależniona od czasu w jakim zobowiązujemy się spłacić pożyczone pieniądze. Im krócej korzystasz z pożyczonych pieniędzy, tym współczynnik RRSO jest wyższy. Dlaczego? Ponieważ w RRSO jest uwzględniona wartość pieniądza w czasie. W pierwszym miesiącu liczonym od podpisania umowy, kapitał równa się całkowitej kwocie kredytu. Wraz z spłatą kolejnych rat, czyli w każdym następnym miesiącu kwota pozostała do spłaty będzie się zmniejszać. To oznacza, że całkowity okres, który pozostaje nam do spłaty również ulega pomniejszeniu. Jednak w tym samym czasie RRSO wzrasta.