Z czego znane są Świętochłowice?

Z czego znane są Świętochłowice?

Świętochłowice to założone w 1313 roku miasto, które obecnie znajduje się w województwie śląskim. Prawa miejskie Świętochłowice otrzymały po roku 1940. Miasto leży nad rzeką Rawą i jest jednym z najbardziej zaludnionych miast w Polsce – na powierzchni 13,31 km kwadratowych mieszka blisko 50 tysięcy osób, co daje wartość około 3 700 osób na km kwadratowy. Miasto przez lata prężnie rozwijało się dzięki temu, że powstał tutaj przemysł ciężki związany głównie z górnictwem i hutnictwem. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym co dzieje się aktualnie w mieście to sprawdź wiadomości Świętochłowice dostępne na portalu swietochlowiceonline.pl, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym co warto w tym mieście zobaczyć to czytaj dalej, aby dowiedzieć się co atrakcyjnego ma do zaoferowania to miasto.

​Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Powstałe w 2012 roku muzeum mieści się w budynku dawnej siedziby zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków. Sam budynek został postawiony w 1907 roku. Ekspozycja muzeum dotyczy w głównej mierze historii powstań śląskich, a więc walk oraz śląskich zrywów. Wystawa zaczyna się chronologicznie od roku 1919. Całość ekspozycji jest dostępna na trzech kondygnacjach i jest to wystawa, która w dużej części jest również multimedialna.

​Wieże KWK Polska w Świętochłowicach

Jeśli myślimy o Świętochłowicach to nie można nie wspomnieć o górniczym charakterze tego miasta. Wiele kopalń zaprzestało wydobycia węgla i zamiast popadać w ruinę, są one oddane do dyspozycji turystom do zwiedzania, jedną z nich jest właśnie ta w Świętochłowicach. Sama kopalnia przestała działać w 1995 roku. Warto wiedzieć, że tutejsza Kopalnia Węgla Kamiennego „Polska” nazywała się niegdyś Deutschlandergrube, czyli „Kopalnia niemiecka”. Dwie charakterystyczne wieże wyciągowe, które stanowią nie lada atrakcję dla turystów mierzą około 30 metrów. Zostały wybudowane między rokiem 1884, a 1887. Są one odrestaurowane i udostępnione zwiedzającym wraz ze specjalnym tarasem widokowym skąd można podziwiać panoramę Świętochłowic. Dodatkowo w samym budynku znajduje się kilka ciekawych stref przybliżających historię miasta oraz tego w jaki sposób niegdyś działał tutaj prężnie przemysł wydobywczy. Dodatkowo jest możliwość skorzystania z niewielkiej kawiarni, placu zabaw, a nawet siłowni na wolnym powietrzu nieopodal budynków starej kopalni. Dostępny jest też obszerny plac w którym odbywają się imprezy plenerowe. Miejsce szczególnie warto obejrzeć po zmroku, gdy działa specjalna iluminacja o zmieniającej się cyklicznie kolorystyce, oświetlająca cały kompleks.