Podstawowe informacje o kredytach walutowych

Podstawowe informacje o kredytach walutowych

Kredyty walutowe, zwłaszcza te zaciągane we frankach szwajcarskich, kilka lat temu należy do jednych z najbardziej popularnych kredytów bankowych. U podstaw popularności tych kredytów leżał przede wszystkim niski kurs franka, w chwili jednak, kiedy kurs franka zaczął gwałtownie rosnąć, kredyty walutowe straciły na popularności.

Zwiększone ryzyko kredytów walutowych

Przez wiele lat kredyty udzielane w walutach obcych uważane były za kredyty znacznie bardziej opłacalne od kredytów złotówkowych. Szczególnie chętnie decydowana się na kredyt we frankach szwajcarskich. Na kredyt we frankach szwajcarskich najczęściej decydowały się osoby, które zaciągały kredyty hipoteczne. Wiele osób podejmowało decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego w tej walucie, gdyż kredyt ten był najtańszą opcją. Kurs franka przez wiele lat był niski, stąd opłacalność kredytu. W chwili nagłego wzrostu kursu franka okazało się, że posiadacze takich kredytów muszą nagle płacić bardzo wysokie raty.

Kredyty w walutach obcych należą do kredytów wysokiego ryzyka. Na banku spoczywa poinformowanie o tym osób zainteresowanych kredytem w obcej walucie. Nie należy ulegać sugestiom ze strony banków, że kredyty walutowe są całkowicie bezpieczne. Zawsze istnieje ryzyko podwyższenia kursu euro. Dolara, czy franka szwajcarskiego. To, że dzisiaj taki kredyt jest tani w porównaniu z kredytem w złotówkach nie oznacza, że taki sam pozostanie za rok, czy za pięć lat.

Zmiana kursu franka szwajcarskiego dla wielu osób posiadających kredyty w tej walucie oznaczała wyższe raty. Wiele osób zamiast kilkunastu złotych musiało nagle zacząć wpłacać sumy znacznie wyższe. Drastyczna zmiana kursu walut może oznaczać dla kredytobiorcy konieczność oddania znacznie większej kwoty.

Czy warto zaciągać kredyt w obcej walucie?

Kredyty w obcej walucie nie są dzisiaj już tak popularne, jak kilka lat temu. Są to jednak w dalszym ciągu stosunkowo tanie kredyty w porównaniu do kredytów w złotówkach. Kredyty w obcej walucie są bowiem znacząco niżej oprocentowane niż kredyty w złotówkach.