Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Systematyczne sprawdzanie swojej bieżącej sytuacji finansowej w podmiotach gromadzących dane o zadłużeniu pozwala nie tylko zweryfikować, czy przypadkiem nie umknęło nam jakieś zobowiązanie, ale również sprawdzić, czy nikt nie wyłudził kredytu na nasze dane. Istnieje kilka baz, które zbierają informacje finansowe z różnych źródeł.

Są to na przykład BIG, InfoMonitor czy BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Wśród tych podmiotów w kontekście zadłużenia istotny jest KRD, czyli krajowy rejestr długów, który zawiera i udostępnia dane na temat milionów konsumentów.

Korzystanie z KRD – krok po kroku

Informacje o ewentualnym wpisie do KRD można uzyskać na kilka sposobów. Przede wszystkim można złożyć wniosek osobiście w siedzibie firmy, co jest dość kłopotliwe. Inną opcją jest przesłanie go na adres biura. Jednak najwygodniejszym sposobem jest sprawdzenie przez internet, które wymaga założenia konta w serwisie transakcyjnym. Aby tego dokonać, należy wejść na stronę internetową KRD przeznaczoną dla konsumenta. Zakładanie konta jest bardzo proste.

Zostaniemy poproszenie o podanie podstawowych danych takich jak: imię i nazwisko, kod pocztowy, numer telefonu komórkowego oraz e-mail. Następnie będziemy musieli podać swój PESEL, który pełni funkcję loginu. Pozostaje jeszcze ustanowienie hasła i zaakceptowanie regulaminu KRD oraz warunków świadczenia usług. Następnym krokiem jest uzupełnienie informacji związanych z miejscem zamieszkania. Ostatni etap to weryfikacja naszej tożsamości, która ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszych danych. Znanie czyjegoś adresu czy PESEL-u nie oznacza jeszcze, że jesteśmy tą osobą.

Należy to potwierdzić, dlatego ostatnim krokiem jest przesłanie skanu obydwu stron dowodu osobistego, mogą to być zdjęcia wykonane telefonem komórkowym, ważne by obraz był wyraźny. Po pozytywnej weryfikacji dowodu tożsamości uzyskujemy dostęp do konta i możemy sprawdzić, czy krajowy rejestr długów posiada na nasz temat jakieś informacje. Po zalogowaniu się wystarczy przejść do sekcji Sprawdzanie, następnie wybrać – Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów. Procedura jest bardzo prosta.

Czy warto sprawdzać siebie w KRD?

Raz na pół roku każdy ma prawo bezpłatnie sprawdzić samego siebie w krajowym rejestrze długów. I zdecydowanie warto z tej możliwości korzystać. Być może zapomnieliśmy o jakimś nawet małym długu i trafiliśmy na listę dłużników. Takie kontrolowanie sytuacji finansowej jest wskazane.

Co więcej, krajowy rejestr długów daje nam możliwość sprawdzenia, czy ktoś nie posługuje się naszymi danymi bezprawnie i nie wykorzystuje ich do uzyskiwania pożyczek czy kredytów. Aby się chronić przed takimi oszustwami, należy korzystać z informacji gromadzonych przed podmioty takie jak KRD.