Na co można wziąć kredyt gotówkowy?

Na co można wziąć kredyt gotówkowy?

W przypadku kredytu hipotecznego, samochodowego, czy konsolidacyjnego ich przeznaczenie jest jasne i bank będzie nas rozliczał z tego, czy wykorzystaliśmy pieniądze w wyznaczonym celu (bądź sam je w naszym imieniu wyda).

Kredytem hipotecznym sfinansujemy zakup bądź budowę nieruchomości (lub jej remont), samochodowym – zakup pojazdu, a konsolidacyjnym połączymy kilka różnych zobowiązań w jedno (możemy dobrać także dodatkową gotówkę na dowolny cel). Jak to wygląda w przypadku kredytu gotówkowego? Na co można go wziąć i czy istnieją w tym zakresie jakieś ograniczenia?

Na co można, a na co nie można wziąć kredytu gotówkowego?

Dostępny jest kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń na wakacje, bieżące wydatki, sprzęt elektroniczny, różnego rodzaju specjalne okazje (na przykład ślub) i w zasadzie wszystko inne, czego kredytobiorca mógłby zapragnąć. Banki nie ingerują w to, na co wydawane są kredyty gotówkowe. Możemy spokojnie przeznaczyć je na jeden, czy więcej wybranych przez nas celów, jakie by one nie były. Kredytodawca nie powinien wymagać od nas żadnych faktur, rachunków, czy innych dokumentów wskazujących, w jaki sposób spożytkowaliśmy pożyczone środki.

Jest jeden wyjątek, o którym nie każdy wie, a wiedzieć warto. Chodzi mianowicie o wkład własny w kredycie hipotecznym. Wynosi on z zasady minimum 20%, ewentualnie 10%, ale ta druga opcja wymaga ubezpieczenia niskiego wkładu. W przypadku kredytów na tak wysokie kwoty, na jakie udzielane są kredyty hipoteczne, może to być nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych wkładu własnego. Nie każdy taką kwotą dysponuje, w związku z czym możemy wpaść na pomysł, aby wziąć na wkład własny kredyt gotówkowy. Nie jest to jednak przez banki akceptowane i prawdopodobnie biorąc kredyt hipoteczny, we wniosku będziemy musieli zaznaczyć, że wkład własny nie pochodzi właśnie z kredytu.

Można go sfinansować z własnych oszczędności, czy darowizny od teściów lub rodziców. Wkładem własnym może być też działka lub już zakupione materiały budowlane w przypadku budowy domu. Nie może nim być jednak, jedynie suma pożyczona, czy to od banku, czy firmy pożyczkowej.

Co z pożyczką gotówkową?

W przypadku pożyczki gotówkowej sytuacja wygląda wręcz identycznie. Pożyczkodawca tym bardziej nie będzie sprawdzał, na co wydaliśmy pożyczone środki, ponieważ nie ma to dla niego szczególnego znaczenia. Można spotkać pożyczki w nazwie sugerującej określony cel (na przykład w lato „pożyczki na wakacje”), ale w rzeczywistości cel i tak jest dowolny, i można wydać pieniądze na coś zupełnie innego. Również bez przedstawiania jakichkolwiek rachunków i faktur.