Wkład własny do kredytu hipotecznego – co warto wiedzieć?

Wkład własny do kredytu hipotecznego – co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, na które decyduje się coraz większa liczba polaków. Taki kredyt często trzeba spłacać przez 20-30 lat ze względu na wysokie kwoty, na które on opiewa. Zanim bank udzieli komuś takiego zobowiązania, to dokładnie sprawdza jego zdolność kredytową oraz każe wypełniać wiele formalności. Pod uwagę brane są także dochody kredytobiorców ich wiek, zawód, a nawet wykształcenie. Jest tak, ponieważ bank stara się zminimalizować ryzyko nieudanej transakcji. Ważny jest też wkład władny, który może zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie wymarzonego kredytu. Co to jest i ile musi wynosić? Podpowiadamy.

Co to jest wkład własny?

Wkład własny to pieniądze, które kredytobiorca „wnosi” do kredytu. Dzięki temu bank nie musi finansować 100% kosztów inwestycji. Jeszcze do niedawna była możliwość, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Obecnie jest to jednak niemożliwe ze względu na zmianę przepisów i rozporządzeń KNF. Wkład własny sprawia, że kredyt hipoteczny jest bezpieczny zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy. Jest to pewnego rodzaju dowód na to, że osoba pożyczająca pieniądze potrafi oszczędzać i jest zaradna finansowo.

Wysokość wkładu własnego

Aktualnie minimalny wkład własny wynosi 20% kwoty kredytu. Oczywiście im większy jest taki wkład, tym lepiej dla kredytobiorcy, ponieważ koszty kredytu się zmniejszają, jak i również okres kredytowania. Kwota wkładu własnego nie musi być jednak w formie gotówki, może to być na przykład zaliczka wpłacona deweloperowi, a także już zakupiony materiał na budowę Wkładem własnym może być też wartość działki pod zabudowę lub nieruchomość, którą planujesz sprzedać. Wkładem własnym nie mogą być jednak środki z innego kredytu. Wyjątkiem jest jednak darowizna otrzymana od rodziny.

Osoby, które nie są w stanie uzbierać aż 20% wkładu własnego, mogą wziąć kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym, który wynosi 10% kosztów kredytu. Jest to jednak rozwiązanie, które rodzi dodatkowe koszty takie jak np. konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na wypadek śmierci. Warto więc poczekać i uzbierać więcej pieniędzy na wkład własny, aby zyskać lepsze warunki spłaty. Jeśli wiesz, że w przyszłości chciałbyś zbudować dom lub kupić mieszkanie, to już teraz powinieneś oszczędzać na wkład własny. W ten sposób przybliżysz się do spełnienia swojego marzenia i nie będziesz musiał płacić dodatkowych kosztów za niski wkład własny. Skrócisz okres kredytowania, co przekłada się na niższe odsetki.