Spadek z dobrodziejstwem inwentarza – co trzeba o nim wiedzieć?

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza – co trzeba o nim wiedzieć?

Odejście bliskiej osoby jest bardzo traumatycznym przeżyciem dla jej rodziny. Okres żałoby jest bolesny i wyjątkowo trudny, ponieważ mimo bólu trzeba poradzić sobie z załatwieniem wielu formalnych spraw. Mowa tu nie tylko o zorganizowaniu ceremonii pogrzebowej, ale także dopilnowania spraw spadkowych. Prawo spadkowe w naszym kraju niestety nie ułatwia tego zadania. Zobacz, co musisz wiedzieć o dziedziczeniu, odrzucaniu spadku oraz spadku z dobrodziejstwem inwentarza https://habzafinanse.com.pl/spadek-z-dobrodziejstwem-inwentarza-i-spadek-prosty-co-trzeba-o-nich-wiedziec/.

Spadek po bliskim – co można z nim zrobić?

Osoba, która ma prawo do dziedziczenia po zmarłym może odrzucić, przyjąć wprost lub przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Na złożenie oświadczenia ze swoją decyzją taka osoba ma pół roku od momentu, gdy nabyła prawo spadkowe. W momencie, gdy zmarły pozostawił testament, kwestia dziedziczenia jest prosta, ponieważ spadek otrzymują osoby ujęte w testamencie. Sprawa komplikuje się w momencie, gdy za życia bliski nie zadbał o sporządzenie stosownego dokumentu. Wtedy spadek podlega dziedziczeniu ustawowemu, a rodzina nie zawsze chce przyjmować spadek po bliskim np. z powodu długów, jakie posiadał. Dziedziczenie ustawowe przewiduje 4 grupy dziedziczenia i są one zależne od więzi ze zmarłym. Na samym początku dziedziczą małżonkowie i dzieci. Później rodzice, rodzeństwo, następnie dziadkowie i pasierbowie a na samym końcu gmina lub Skarb Państwa, jeśli wszyscy odrzucą spadek.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza – co to?

Ten rodzaj spadku jest przyjmowany automatycznie w momencie, gdy spadkobierca milczy przez pół roku od otrzymania prawa spadkowego. Co to oznacza? Przyjmując taki spadek, przyjmujesz cały majątek zmarłego, ale jesteś także odpowiedzialny za długi do wysokości majątku, jaki posiadał zmarły. Jeśli np. długi wynoszą równowartość majątku, to musimy je spłacić. Jeśli przewyższają majątek, to należy spłacić jedynie część, którą można pokryć ze spadku. Jest to niewątpliwie jedna z najlepszych form przyjęcia spadku, ponieważ nie musimy martwić się o długi, które zostawił zmarły. Spadkobierca nie musi rezygnować w tym wypadku ze spadku z obawy o przyjęcie dużych długów. Jeśli np. spadek z dobrodziejstwem inwentarza wynosi 10 tysięcy złotych, a długi zmarłego wynoszą 3 tysiące, to reszta jest do dyspozycji spadkobiercy, jednak ten musi pamiętać o tym, aby te 3 tysiące spłacić za zmarłego ze spadku, który otrzymał. Jeśli rodzina zmarłego nie chce przyjmować spadku, bo np. wie, że są to jedynie długi, to powinna od razu się go zrzec. Dzięki temu problem długów zmarłego nie będzie ich dotyczył. Więcej o dziedziczeniu i spadku z dobrodziejstwem inwentarza znajdziesz na stronie https://habzafinanse.com.pl/spadek-z-dobrodziejstwem-inwentarza-i-spadek-prosty-co-trzeba-o-nich-wiedziec/.