Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Wyobrażasz sobie, że zamiast kilku różnych rat musisz spłacać tylko jedną, która dodatkowo jest niższa niż te poprzednie? Takie ułatwienie mogłoby Ci pomóc lepiej kontrolować domowy budżet i co najlepsze – jest możliwe. Wszystko to możesz uzyskać, decydując się na kredyt konsolidacyjny, który zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Zobacz, co to jest i jak działa.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Najprościej mówiąc, jest to kredyt, który można przeznaczyć tylko i wyłącznie na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Dzięki niemu, kilka różnych kredytów, możesz zastąpić jednym, który jest łatwiejszy do spłaty. Dużą zaletą konsolidacji jest również to, że jej rata jest niższa niż ta, którą trzeba było płacić dotychczas. Kredytobiorca może też samodzielnie wybrać jakie produkty finansowe chce ze sobą skonsolidować. Mogą to być zarówno zadłużenia na karcie kredytowej, jak i kredyty gotówkowe, samochodowe mieszkaniowe itd. Od jakiegoś czasu, w niektórych bankach można także konsolidować zobowiązania pozabankowe, czyli popularne chwilówki. Daje to szansę na wyjście z problematycznego zadłużenia i odciążenie domowego budżetu.

Zdolność kredytowa a kredyt konsolidacyjny

Zanim bank przyzna komukolwiek kredyt, najpierw dokładnie sprawdza jego zdolność kredytową. Analiza wygląda podobnie jak w przypadku wnioskowania o inne rodzaje kredytów i aby wniosek kredytowy został rozpatrzony pozytywnie, klient musi mieć wystarczającą zdolność kredytową. Pod uwagę bierze się wysokość dochodów, liczbę osób na utrzymaniu i wiele innych czynników, w tym – liczbę zadłużeń i to czy klient spłaca je regularnie. Kredyt konsolidacyjny jest więc rozwiązaniem dla osób, które mimo długów starają sobie jakoś z nimi radzić i nie dopuściły do opóźnienia w spłatach i pogorszenia swojej zdolności kredytowej.

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt konsolidacyjny

Jeśli chcesz, aby kredyt konsolidacyjny rzeczywiście przyniósł Ci korzyści, to musisz dokładnie przeanalizować jego warunki. Podczas oceniania, czy jest on opłacalny, zwróć uwagę na wysokość rat po konsolidacji, powinna być niższa niż te, które płaciłeś do tej pory. Ważna jest też całkowita kwota, którą musisz spłacić, prowizja, RRSO i okres spłaty. Wszystkie te czynniki decydują o tym, czy dana oferta będzie dla Ciebie korzystna, czy też nie. W niektórych przypadkach może okazać się, że kwota, którą musisz spłacić po konsolidacji, jest wyższa niż suma wszystkich dotychczasowych zobowiązań. To całkiem normalne, ponieważ im dłuższy jest okres spłaty i im mniejsza dzięki temu jest rata, tym większe odsetki nalicza Ci bank. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z takiej oferty. Jeśli jej parametry są dość dobre i pozwolą Ci spokojnie spłacać zobowiązanie, to mimo wszystko lepiej zdecydować się na konsolidacje.

Chcesz wziąć kredyt konsolidacyjny? Zapoznaj się z informacjami, których dostarczy Ci strona autora.