O czym warto wiedzieć przed wzięciem kredytu hipotecznego?

O czym warto wiedzieć przed wzięciem kredytu hipotecznego?

Marzeniem wielu osób jest własne mieszkanie lub dom, w którym można poczuć się bezpiecznie. Niestety, aby spełnić takie marzenie potrzeba dużych nakładów finansowych, które trzeba odkładać długimi latami. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z marzenia o własnych czterech ścianach. Z pomocą przychodzą kredyty hipoteczne, dzięki którym można sfinansować zakup lub budowę nieruchomości i w końcu mieć własny kąt. Zanim jednak zdecydujesz się na podpisanie umowy z bankiem, która zobowiązuje Cię do płacenia rat kredytu przez kilkanaście lat, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Co warto wiedzieć przed odpisaniem umowy i zaciągnięciem kredytu hipotecznego? Podpowiadamy.

Zanim pójdziesz do banku zastanów się jaki kredyt potrzebujesz

Mogłoby się to wydawać banalne, jednak wiele osób o tym zapomina. Zanim pójdziesz do banku ubiegać się o kredyt hipoteczny, zastanów się jaka suma kredytu Cię interesuje i jak długo chcesz go spłacać. To jakie parametry będzie miał Twój kredyt, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb. Jedna osoba zadowoli się kredytem na 20 lat, który wynosi 200 tysięcy złotych, a druga będzie wolała kredyt hipoteczny na 30 lat o wartości 500 tysięcy. Wstępne poinformowanie pracownika banku o tym, jaki chcesz dostać kredyt, ułatwi mu dopasowanie najlepszej oferty dla Ciebie i szybciej możesz dostać ofertę, która sprosta Twoim oczekiwaniom.

Uzbieraj wkład własny

Minimalny wkład własny wynosi aktualnie 10% wartości nieruchomości. Warto jednak nazbierać na ten cel jak najwięcej pieniędzy, aby otrzymać lepsze oferty kredytów i mieć trochę własnych pieniędzy na sfinansowanie nieruchomości. Dzięki wysokiemu wkładowi własnemu możesz skrócić okres kredytowania i co za tym idzie zyskać tańszy kredyt. Zacznij odkładać pieniądze już dziś i zanim będziesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, zbierz wystarczająco dużo oszczędności.

Zadbaj o zdolność kredytową

Zdolność kredytowa co musisz wiedzieć? Przede wszystkim to, że to właśnie ona jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na to, czy dostaniesz kredyt i jaką będzie on miał wysokość. Powinieneś zacząć ją budować jeszcze zanim pójdziesz ubiegać się o kredyt hipoteczny. Na dobrą zdolność kredytową ma wpływ między innymi wysokość naszych dochodów, rodzaj umowy, na którą pracujemy i zobowiązania finansowe, które musimy spłacać. Zdolność kredytowa co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz ją budować? Nie bierz na siebie zbyt wielu kredytów, ponieważ obniżają one Twoją zdolność kredytową. Warto też zadbać o lepsze warunki zatrudnienia i wysoką pensję.