Spłata kredytu studenckiego – czy jest on opłacalny?

Spłata kredytu studenckiego – czy jest on opłacalny?

Studia dzienne w Polsce są darmowe, co nie oznacza, że każdego stać na studiowanie. Na ogół wiążą się one z przeprowadzką z rodzinnego miasta, a więc pojawia się potrzeba wynajęcia pokoju lub mieszkania. Utrzymanie się na studiach nie jest tanim wydatkiem, często jednak studenci mogą liczyć na pomoc rodziców. Nawet kiedy nie jest to możliwe, wciąż istnieje inne wyjście. Chodzi oczywiście o kredyt studencki. Spłata kredytu studenckiego dla nikogo nie powinna być wielkim problemem, ponieważ jest on udzielany na bardzo atrakcyjnych warunkach. Czy wobec tego kredyt studencki się opłaca?

Zasady przyznawania kredytu studenckiego

Z kredytu studenckiego skorzystać mogą zarówno studenci dzienni, jak i wieczorowi oraz zaoczni. Jako, że w zamierzeniu ma on pomóc w studiowaniu osobom z mniej zamożnych rodzin, istnieje limit dochodów na osobę w rodzinie, którego nie można przekroczyć, aby móc otrzymać kredyt. Limit ten jest ustalany co roku przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z reguły jest jednak bardzo wysoki i większość studentów z pewnością go nie przekroczy. Kredyt studencki wypłacany jest przez cały okres studiów (maksymalnie może to być 6 lat, z możliwym przedłużeniem dla doktorantów), poprzez 10 transz rocznie. Kredytu nie wypłaca się w wakacje. Największą jego zaletą jest to, że kredytobiorca zaczyna go spłacać dopiero po upływie 2 lat od momentu skończenia studiów. Do tego momentu nie naliczają się także żadne odsetki. Jest to więc najatrakcyjniejsza oferta kredytu, na jaką można obecnie trafić.

Gdzie można dostać kredyt studencki

Zaledwie kilka banków w Polsce ma w ofercie kredyty studenckie. Zazwyczaj oferty te różnią się na przykład prowizją pobieraną za wypłatę transz lub koniecznością posiadania konta osobistego w banku, który udziela nam kredytu. Warto zapoznać się z wszystkimi ofertami i porównać je tak, aby wybrać tą, która dla nas będzie najkorzystniejsza.

Umorzenie kredytu studenckiego

Dodatkową zaletą kredytu studenckiego jest fakt, że pojawia się możliwość jego częściowego lub nawet całkowitego umorzenia. Na umorzenie od 20 do nawet 50% kredytu mogą liczyć osoby, które zakończyły edukację z wybitnymi wynikami. Konkretnie chodzi o osoby, które należały do grupy najlepszych studentów z danego rocznika. Z kolei umorzenie nawet całości kredytu jest możliwe, jeśli wystąpią jakieś czynniki uniemożliwiające jego spłatę. Może to być śmierć kogoś bliskiego, ale także ulegnięcie wypadkowi czy strata źródła utrzymania.

Jako, że spłata kredytu studenckiego zaczyna się dopiero po 2 latach od ukończenia studiów, absolwenci mają czas, aby znaleźć pracę i uporządkować swoje sprawy finansowe. Ciężko o lepszą ofertę, zwłaszcza, jeśli w innym wypadku nie będziemy w stanie utrzymać się na studiach.