Gdzie można sprawdzić, czy jest się w Krajowym Rejestrze Długów?

Gdzie można sprawdzić, czy jest się w Krajowym Rejestrze Długów?

Krajowy Rejestr Długów jest biurem informacji gospodarczej, które przechowuje informacje na temat dłużników z całej Polski. Znaleźć mogą się w nim zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Posiadanie wpisu w tym rejestrze niesie za sobą szereg negatywnych informacji, a mimo to nie każdy kto się w nim znajduje jest świadomy tego faktu. W takim razie jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Jakie dane posiada Krajowy Rejestr Długów?

Inne znane biuro informacji gospodarczej, Biuro Informacji Kredytowej, przechowuje całą historię kredytową danej osoby. Znajdowanie się w jego rejestrze nie jest więc automatycznie rzeczą negatywną. Inaczej wygląda to w przypadku Krajowego Rejestru Długów. Pojawić się w nim mogą tylko wpisy dotyczące niespłaconych zadłużeń, więc warto zadbać, aby się w nim nie znaleźć. Jeśli jednak mieliśmy problemy ze spłatą nie tylko pożyczki czy kredytu, ale nawet mandatu, abonamentu za telefon czy czynszu, istnieje szansa, że nasze nazwisko się w nim pojawia. Osoba fizyczna może być do niego wpisana pod warunkiem, że zadłużenie przekracza 200 złotych i jest dłuższe niż 60 dni. Dla firm minimalna kwota zadłużenia wynosi z kolei 500 złotych.

Gdzie można sprawdzić, czy jest się w Krajowym Rejestrze Długów?

Na szczęście sprawdzenie swojej obecności w KRD jest procesem stosunkowo łatwym i wygodnym, a opłata albo nie jest pobierana wcale albo wynosi 1 złotówkę. Informacje można uzyskać tylko za pośrednictwem oficjalnej strony Rejestru, na której to należy założyć konto. W trosce o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników wymagana jest odpowiednia weryfikacja tożsamości. Dokonać tego można poprzez przesłanie skanów dokumentu tożsamości lub wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Ta pierwsza opcja jest darmowa, druga wiąże się z symboliczną opłatą o wcześniej wspomnianej wysokości 1 złotego. Po prawidłowym założeniu i aktywowaniu konta w sekcji „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów” można wnioskować o otrzymanie raportu na temat swojej obecności w rejestrze. Z niego dowiemy się, o ilu naszych zobowiązaniach bezspornych i kwestionowanych ma informacje KRD, na jakie kwoty i jaka jest liczba wierzycieli. Poza tym możemy także uzyskać informację o tym, kto w ciągu ostatnich 12 miesięcy składał o nas zapytania do Rejestru.

Czy warto sprawdzić swoją obecność w KRD?

Zdecydowanie tak. Dzięki temu możemy na przykład dowiedzieć się, czy ktoś nie zaciągnął pożyczki w naszym imieniu, a także czy ciążą na nas jakieś inne zobowiązania, o których z jakiegoś powodu nie wiemy lub zapomnieliśmy. Czynność ta jest darmowa lub prawie darmowa, nie ma więc żadnego powodu, żeby jej nie wykonać.

Krajowy Rejestr Długów może być cennym źródłem informacji dla każdej osoby, która dba o bezpieczeństwo swoich danych i chce zachować kontrolę nad swoją sytuacją finansową.