Na czym polega kredyt refinansowy

Na czym polega kredyt refinansowy

 

Kredyt refinansowy ma za zadanie obniżyć koszty, które ponosimy w związku z posiadanym zobowiązaniem. Nie należy jednak stawiać znaku równości pomiędzy kredytem refinansowym, a bardzo popularnym ostatnio kredytem konsolidacyjnym. Są to bowiem dwa odrębne produkty finansowe i mimo podobieństw, należy je traktować każdy z osobna.

Rynek usług finansowych

Tak jak zmienia się i ewoluuje wszystko wokół nas, tak samo dzieje się na rynku usług finansowych. Z tego powodu także ceny kredytów ulegają ciągłym wahaniom. Możemy znaleźć się w sytuacji kiedy kredyt będzie nam potrzebny w momencie kiedy nie będzie korzystnej cenowo oferty.

Co do zasady także, podczas wyboru kierujemy się ceną. Dlatego banki starają się oferować nam coraz to nowe, lepsze i tańsze kredytu. Z tego powodu nie trudno jest dziś znaleźć, kredyt który będzie tańszy od tego, na który zdecydowaliśmy się kilka lat wcześniej.

Kredyt refinansowym

Tak jak mówiliśmy na wstępie, kredyt refinansowy ma obniżyć koszty naszego zobowiązania. Jest to możliwe dzięki znalezieniu nowej korzystnej oferty i zmianie wierzyciela. Refinansowanie to więc możliwość zamiany naszego aktualnego i drogiego zobowiązania finansowego na nowe, tańsze i łatwiejsze w spłacie.

Na czym polega kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy to całkiem nowe zobowiązanie. W ramach kapitału pozyskanego w ten sposób mamy możliwość spłaty naszego aktualnie spłacanego, drogiego kredytu. W zamian zostanie nam tańszy produkt, w postaci kredytu refinansowego z niższą ratą.

Jednakże to nie koniec. Zanim zdecydujemy się na kredyt refinansowy powinniśmy mieć świadomość, że tak jak za każdy inny kredyt również będziemy musieli zapłacić. O ile koszty kredytowania kredytu refinansowego będą znacznie korzystniejsze niż te aktualne, o tyle może okazać się, że dodatkowy koszt, który musimy ponieść w związku ze zmianą sprawia, że nie jest to dla nas opłacalne. Dużo zależeć będzie więc od sytuacji materialnej w jakiej aktualnie się znajdujemy. O ile nie będzie miało sensu nadpłacanie za nowy kredyt tylko po to aby zmniejszyć miesięczną ratę dal swojej wygody, o tyle w sytuacji kiedy mamy znaczące problemy finansowe obniżenie wysokości miesięcznej raty może być dla nas jedynym wyjściem i ratunkiem dla domowego budżetu.

Refinansowanie kredytu w przypadku trudności w spłacie jest więc bardzo dobra opcją, która ułatwi nam, a niekiedy w ogóle umożliwi spłatę. I wszelkie koszty związane ze zmianą i tak będą znacznie niższe niż ewentualne odsetki od nieterminowej spłaty aktualnego zadłużenia. Dlatego tak jak w wieli innych przypadkach to od tego w jakiej sytuacji się znajdujemy zależy czy refinansowanie pożyczki będzie opłacalne.