Pożyczyć łatwo, spłacić trudniej – jak wyjść z pętli chwilówek?

Pożyczyć łatwo, spłacić trudniej – jak wyjść z pętli chwilówek?

Pętla pożyczkowa to skomplikowana sytuacja, w którą wpada coraz więcej pożyczkobiorców. Jednym z powodów jest nie tylko zła sytuacja finansowa wymagająca wzięcia pożyczki, ale bardzo duża dostępność pożyczek chwilówek i ich wysokie koszty. Taką pożyczkę może otrzymać praktycznie każdy. Nie ma znaczenia, czy zarabia, czy nie zarabia. Nie ma znaczenia, czy jest zadłużony, czy nie jest zadłużony. Oczywiście osoby ze złą sytuacją finansową, czy skomplikowaną historią kredytową, nie otrzymają takiej pożyczki w banku, na rynku jednak działa bardzo wiele firm pożyczkowych, które chętnie udzielają takich pożyczek.

Pożyczyć łatwo, spłacić trudniej

Otrzymać taką pożyczkę jest bardzo łatwo. Trudniej jest często z jej spłaceniem. Ze spłacaniem takich pożyczek wiele osób sobie po prostu nie radzi, dlatego decydują się na wzięcie kolejnej pożyczki, by pieniędzmi z niej spłacić poprzednią. Czasami takie rozwiązanie sugerują wręcz firmy pożyczkowe, tylko po to, by sprzedać kolejną pożyczkę. Po pewnym czasie i przy wielu pożyczkach, szybko jednak może okazać się, że pojawia się pętla pożyczkowa. Pożyczkobiorca z uwagi na zadłużenie, znane już w firmach pożyczkowych nie może otrzymać kolejnych pożyczek, tych, które wziął, nie może spłacić, bowiem wysokość zobowiązań jest dużo wyższa od uzyskiwanych dochodów. Jak wyjść z pętli chwilówek?

Odstąpienie od pożyczania kolejnych pieniędzy

Bardzo istotne jest odstąpienie od pożyczania kolejnych pieniędzy. Nawet jeśli istnieje szansa na kolejne pożyczki, nie należy ich brać, bowiem tylko skomplikują naszą sytuację. Owszem, może poprawią ją na chwilę, może odsuną w czasie ryzyko windykacji czy działań komornika, na pewno jednak nie rozwiążą problemu zadłużenia. W perspektywie czasu tylko skomplikują i tak trudną sytuację.

Pożyczka konsolidacyjna

Jednym z rozwiązań jest pożyczka konsolidacyjna (dowiedz się o niej więcej tu). To jedyna pożyczka, której wzięcie w sytuacji pętli pożyczkowej, jest warte uwagi. Pożyczka konsolidacyjna to specyficzna forma pożyczki. W całości jest przeznaczana na spłatę wcześniejszych zobowiązań, pożyczkobiorca zatem nie otrzyma w tej sytuacji żadnych pieniędzy. W zamian za to, jego wszystkie zobowiązania zostaną spłacone, pozostanie z jedną pożyczką konsolidacyjną, w której raty do spłacania są tak dopasowane, by spłata nie była większym problemem.

Sensownym rozwiązaniem jest poszukanie dodatkowych pieniędzy – podjęcie dodatkowej pracy, sprzedaż czegoś, czego nie potrzebujemy, czy choćby zamiana samochodu na tańszy. Owszem, pogorszy to nasz stan majątkowy, ale dzięki temu pozbędziemy się problemu. Bez względu jaką formę radzenia sobie z pętlą pożyczkową wybierzemy, warto działać szybko i rozważnie. Nie należy zwlekać, bowiem każdy dzień bez działania w tej sprawie może powodować narastanie zadłużenia.